1. Nincs ingyen ebéd - ráadásul ebben az esetben a kecske is megdöglött és a káposzta is megrohadt (az innováció nem ismert, nem elfogadott és nem integrálódott a lakosság körében - más baja nincs az eddigi pénzköltésnek. Huszon év alatt nem sikerült - de tudom, most ez majd más lesz. Persze.)
2. Pályázati pénzből könnyű - mi lenne, ha a változatosság kedvéért valaki megpróbálná önfinanszírozó vagy piaci alapon a lakosságnak elvinni az innovációt?
A lakosság és az innováció
Debrecen város önkormányzata és a Debreceni Egyetem március 22-én, a SEE Science projekt részeként közösen rendezi meg a 2nd SEE Science Festivalt a Modemben.
A hét ország 10 partnerének együttműködésével zajló projekt kifejezett célja: a lakosság figyelmének felkeltése a természettudományok, a technológia és az innováció fontossága iránt, amelyek a gazdasági növekedés kulcstényezői.
Az innovációs kultúra fejlesztése érdekében a South-East European (SEE) Program keretében megvalósuló SEE Science projektben a régió hét országát – Ausztriát, Bulgáriát, Görögországot, Magyarországot, Olaszországot, Romániát és Szlovákiát – képviselő partnerek fogtak össze, hogy Science Center (Tudományos Központ) hálózatuk révén felkeltsék a fiatalok érdeklődését a tudományok, a technológia és az innováció iránt, javítva ezzel a műszaki és természettudományok közérthetőségét, hozzáférhetőségét.
Ennek érdekében a partnerek létrehoztak egy virtuális SEE Science Centert, illetve szerte Európában több SEE Science Festivalt valósítanak meg. A rendezvények lehetőséget teremtenek a fiatalok és családjuk számára, hogy az élményalapú tanulási módszereken keresztül felfedezhessék a tudományos összefüggéseket és az innováció különböző megközelítéseit.
Az első, több mint 1700 látogatót vonzó SEE Science Festival házigazdája Thesszaloniki (Görögország) volt 2012 októberében, most pedig Debrecené a rendezés joga. A debreceni 2nd SEE Science Festival „főszereplői” a négy őselem (levegő, tűz, föld, víz) mellett a 3i, mint az ötödik elem, vagyis ötlet-idea, interaktivitás-nteractivity és innováció-innovation, amelyek a SEE Science projekt építőkövei.
A több mint 40 tudományos bemutatót felvonultató fesztivál reggel 9-től este 6 óráig várja az érdeklődőket a Modem legnagyobb, 2. emeleti kiállítóterében, a galéria belső udvarán kialakított színpadon, valamint a Baltazár Dezső téren, ahol látványos kísérletek és nyitott műhelyek keretében fedezhetik fel az ötödik elemet a látogatók, akik emellett a Debreceni Egyetem számos kutatójának munkáját is megismerhetik interaktív beszélgetések során.
A SEE Science keretében a város aktívan közreműködik a Science Centerek szerepének meghatározásában, így a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében épülő Tudományos Élménypark létrehozásában és tevékenységeinek kialakításában is.
A debreceni Science Center elnevezésére és logójának tervére pályázaton várják az ötleteket a szervezők 2013. március 31-ig. Bővebb információ a programokról és az ötletpályázatról: www.seescience.eu (vagy.hu)