Jövőre visszaesés, később átrendeződés jöhet a világ gazdaságában a friss prognózisok szerint
A hírügynökség egyidejűleg jó hírrel is szolgál: a világgazdaság összteljesítménye idén várhatóan meghaladja a 100 ezer milliárd dollárt. A Nemzetközi Valutaalap szerint a világgazdaság szerény mértékben növekedhet.
„A magas kamatok miatt jövőre valószínűleg recesszió lesz a globális gazdaságban” – mondja a CEBR gazdaságkutató intézet igazgatója a Bloombergnek. Kay Daniel Neufeld szerint „az infláció elleni csatát még nem nyertük meg. Ezért a jegybankok vezetői kitartanak a magas kamatok mellett 2023-ban, annak ellenére, hogy ennek magas ára van. Még sok olyan év áll előttünk, amikor ez az infláció elleni harc alacsony növekedési rátákat eredményez.”
Az IMF előrejelzése nem ennyire pesszimista. A Nemzetközi Valutaalap szerint a világgazdaságnak körülbelül az egyharmadában várható recesszió, és a globális gazdaság növekedése várhatóan nem haladja meg a 2%-ot 2023-ban.
Ily módon a globális GDP csak 2037-re kétszereződik meg, mert akkorra sok közepesen fejlett ország felzárkózik a fejlettekhez. Átrendeződik a globális gazdaság: az ázsiai-csendes-óceáni térség szerepe megnő, részesedése a világgazdaságban mintegy egyharmad lesz. Európa részesedése csökken: csak a világgazdaság egyötödét produkálja majd 2037-ben.
India már 2035-ben túljut a 10 ezer milliárdos GDP-n, miután 2032-ben megelőzi Japánt, és a világgazdaság harmadik legerősebb államává válik. India népessége hamarosan megelőzi Kínát, és a Föld legnépesebb országa lesz.
USA-Kína vetélkedés
Az elöregedő Kína növekedési üteme lelassul, és ezért GDP-je csak 87%-a lesz az amerikainak 2035-ben. Ezt jósolja a Japan Center for Economic Research, melynek tanulmányát a Nikkei közölte. A japán kutatóintézet arra mutat rá, hogy az Egyesült Államok munkaereje állandóan megújul a bevándorlás miatt, míg Kínában a munkaerő-kínálat egyre szűkül, mert kevés gyerek születik. Korábban ez a japán kutatóintézet azt jósolta, hogy már 2028-ban megelőzheti a kínai gazdaság az amerikait, de a Covid-járvány megváltoztatta a kilátásokat is. Tavaly már úgy számoltak a kutatók, hogy 2033 lehet a fordulat éve: ekkor veheti át Kína az első helyet az Egyesült Államoktól. Most azonban úgy látják, ez időben kitolódik, mert alig lesz különbség a két világhatalom gazdaságának növekedési ütemében. 2,2% lenne Kína és 1,8% az Egyesült Államok növekedési üteme 2035-ben.
A japán kutatóintézet felteszi a kérdést: képes lesz-e Kína egyáltalán utolérni az Egyesült Államokat, amely jelenleg kereskedelmi háborút folytat Pekinggel szemben, miután Kínát Washingtonban az USA első számú stratégiai ellenfelének nevezte a washingtoni vezetés. (hvg.hu)
***