Időkristályt hozhattak létre a Google kvantumszámítógépes laborjában
Több tucat tudós és a Google kvantumszámítógépes laborja létrehozhatta az első ember alkotta időkristályt – írja a Next Web.
A tanulmányuk egyelőre pre-print, azaz a tudományos közösségnek még nem volt ideje átnézni az eredményeket. Ebből adódóan egyelőre csak lehetséges, hogy sikerült időkristályt gyártaniuk.
Mi is az az időkristály? A kristályok olyan struktúrák, amik atomok vagy molekulák ismétlődő mintázatából épülnek fel. Nagyon nagy vonalakban az időkristály egy olyan kristályszerkezet, ami folyamatosan egy konfigurációból a másikba változik át anélkül, hogy energiát használna. A Quanta Magazine cikkében egy sokkal részletesebb összefoglalót olvashat.
Az időkristály azzal, hogy energiafelhasználás nélkül változtat a szerkezetén, tulajdonképpen kikerüli a termodinamika második főtételét, ami arról szól, hogy a természetben végbemenő folyamatok többsége egy irányba történik, fordított irányba maguktól nem zajlanak le.
Az időkristály egy olyan kecske, ami jól lakik, de a káposztánk mégis megmarad. Elméletben a végtelenségig váltogathat a habzsoló kecske és az érintetlen kupac káposzta állapota között, és ezt egy izolált rendszerben is meg tudják tenni. Ez a hasonlatot fenntartva úgy néz ki, hogy a kecske megeszi a káposztát, majd anélkül, hogy újra termesztené vagy leugrana a zöldségeshez (azaz energiát használna) ismét megjelenne a káposzta.
Ha a peer-review során kiderül, hogy a tanulmány minden tudományos elvárásnak megfelelt, akkor ez egy hatalmas lépés a sci-fikből ismert technológiák felé, mint például a teleportálás, a térhajtómű vagy egy örökmozgó, üzemanyag nélküli generátor. Ezekhez mind kvantumszámítógépekre van szükség, ami egyelőre amilyen hasznos technológia, olyan összetett és nehézkes.
A Google a kutatással még nem oldotta meg a technológiával kapcsolatos összes problémát, de ha az eredményük helytálló, akkor bebizonyíthatták, hogy az ember képes létrehozni időkristályt, ami hatalmasat lendítene a kvantumszámítógépek fejlesztésén. (Tyeleksz)
***
Ősszel meghirdetésre kerül az Üzletfejlesztési Díj, harmadik alkalommal. További hírek az Üzleti innováció blogon - olvasd gyakrabban!