Fizikai Nobel-díj a kék LED-ért
Három japán fizikus, a Nagoya Egyetemen dolgozó Isamu Akasaki, Hiroshi Amano és a Santa Barbarában (Egyesült Államok) kutató Shuji Nakamura nyerte el a 2014-es fizikai Nobel-díjat. A testület által innovációs díjnak említett elismerést a kék LED felfedezéséért adták – jelentette be a Nobel-bizottság Stockholmban. A három japán tudós egyenlő arányban osztozik a díjjal járó nyolcmillió svéd koronán.
Az indoklás szerint a három tudós „a hatékony kék fényt kibocsátó dióda megalkotásáért kapta az elismerést, amely lehetővé tette a világos és energiatakarékos fehér fényforrások megszületését."
Amikor Isamu Akasaki, Hiroshi Amano és Shuji Nakamura az 1990-es évek elején elkezdtek ezzel a problémával foglalkozni, már létezett piros és zöld LED, de a kék színű LED még nem állt rendelkezésre – márpedig a fehér fény előállításához szükség volt a kék LED-re is. Az ipar és a nagyközönség három évtizede várt arra, hogy valahol, valakik előállítsák ezt a fényforrást – a három japánnak az sikerült, amivel mindenki más kudarcot vallott.
A kis fogyasztású LED-ek élettartama akár 100 ezer óra lehet, míg a hagyományos izzók legfeljebb ezer órát bírtak ki.
Az Egyesült Államokban dolgozó, 1954-ben született Shuji Nakamura által kifejlesztett zöld, kék és fehér LED-ek ma már minden második elektronikai eszközön megtalálhatók. Neki köszönhetők azok a lézerdiódák is, amelyeket a Blu-ray dvd-meghajtók használnak. A feltaláló legjelentősebb kutatási területe azonban a LED-alapú környezetbarát fényforrások. Ezért a munkáért 2006-ban elnyerte a műszaki tudományok Nobel-díjának is nevezett, egymillió eurós pénzösszeggel járó Millennium Technology Prize-t – a pénz egy részét olyan szervezeteknek adományozta, amelyek sokat tettek az alternatív fényforrások elterjedéséért.
Hasonlóan sokat tett a technológia fejlesztéséért az 1929-ben született Akasaki professzor, aki munkássága elismeréseként 2009-ben Kiotó-díjat vehetett át.
A harmadik díjazottnak, az 1960-ban született Amanónak ez az első igazán komoly nemzetközi elismerése – mondjuk, mindjárt a legjelentősebbel kezdte. (Nol)
****
Kapcsolódó olvasnivaló az Üzleti innovációs blogon és a Computerworldön:
Magyar siker Thaiföldön - A Cellum megerősítette helyét a Magyar Innovációs Indexben
Hamarosan jön a Magyar Innovációs Index (INNDEX) új verziója
Magyarország leginnovatívabb cégei – Új cég a Magyar Innovációs Indexben - ZWACK Nyrt.
Kommercializálás: tőzsdére megy az innovatív magyar cég?
Isten pénze - Kedvező feltételek jönnek az innovációs beruházások számára