Új üzlet született: "bűncselekmény, mint szolgáltatás"
Kialakulóban van egy szolgáltatás-alapú bűnözői iparág, amelyben a virtuális feketegazdaság szakértői kimondottan más bűnözők számára fejlesztenek termékeket és szolgáltatásokat. A „bűncselekmény mint szolgáltatás” üzleti modell innovatív, kifinomult megoldások létrejöttét segíti elő, és szolgáltatások olyan széles skálájához biztosít hozzáférést, amelyek segítségével szinte bármely kiberbűncselekmény-típus megvalósítható - olvasható a QUADRON sajtóközleményében.
A napokban napvilágra kerülő iOCTA (Interneten Keresztüli Szervezett Bűnözés Általi Fenyegetettség Értékelése) jelentés hangsúlyozza, hogy a kiberbűnözés belépési küszöbe egyre alacsonyabbá válik: a szükséges műszaki szakértelemmel nem rendelkezők – például a hagyományos szervezett bűnözői csoportok is – kiberbűnözésbe kezdhetnek, egyszerűen úgy, hogy megvásárolják az ehhez szükséges szakértelmet és eszközöket.
A kiberbűnözők legális szolgáltatásokat és eszközöket (anonimizációt, titkosítást, virtuális pénznemeket) is felhasználnak illegális célokra. A jelentés kiemeli, hogy a bűnözők az úgynevezett „darkneteket” (sötét hálózatokat) használják különféle törvénysértő célokra, például a kábítószerek, fegyverek, lopott áruk, lopott személyi és bankkártya-adatok, hamisított személyazonossági iratok és gyermekpornográfia kereskedelmére. Ez a „rejtett internet” a kiberbűnözés evolúciójának legfőbb motorjává vált, amely a rendészeti szervek számára rendkívül összetett kihívást jelent. (ProfitLine)