Érkeznek a hajlékony nyomtatott akkumulátorok?
Hajlékony, cinkalapú nyomtatott akkumulátorokkal rukkolt elő a kaliforniai startup Imprint Energy. A vállalat szerint akkui ideálisak a viselhető készülékekhez, ráadásul előállításuk is egyszerű. A technológia után a hadsereg is érdeklődik.
Az Imprint Energy olyan akkumulátorokat fejlesztett ki, amelyek nem csak hajlíthatók, de gyártásuk is kifejezetten egyszerű, miután ipari szitanyomásos nyomtatókkal is előállíthatók. A fejlesztők szerint a technológiának számos potenciális felhasználási területe akad, a viselhető készülékektől az orvosi eszközökön át egészen a különböző okoscímkékig vagy környezeti érzékelőkig.
Az Imprint Energy célja, hogy olyan akkukat fejlesszen, amelyek biztonságosan működtethetők akár az emberi bőr közvetlen közelében is - mint a viselhető készülékek esetében - emellett hajlékonyak és kis méretűek. Ez a jelenleg használt lítiumpolimer akkumulátorokkal nem megvalósítható, a lítium ugyanis erősen reaktív és nem utolsósorban mérgező, így az ilyen akkukban több védőrétegre is szükség van, ami jókora plusz tömeget és méretet jelent.
A cég technológiája az egyik alapjtó, Christine Ho korábbi kutatásaira épül, amelyeket még a Kaliforniai Egyetem tanulójaként kezdett - itt mikroszkopikus, cinkalapú akkumulátorok előállításán dolgozott 3D nyomtatók segítségével. A cinkre épülő akkukkal eddig az volt a probléma, hogy a gyártásuknál hasznát vízalapú elektrolitok hatására az anyag elágazó szerkezeteket formál, amelyek az elektródákat összekötve könnyen rövidre zárják a rendszert. Christine Ho megoldása azonban polimeres elektrolitra épül, amellyel ez a probléma kiküszöbölhető, ezzel ráadásul az akkuk stabilabbak lesznek és feltöltési kapacitásukat is növeli. (hwsw rövidítve)
****
Kapcsolódó tanfolyam (már zajlik a jelentkezés!)
CW Akadémia - Üzleti 3D nyomtatás tanfolyam
Kapcsolódó cikkek az Üzleti innovációs blogon
Magyar startupot támogatnak az Indiegogón - A Craftbot olcsó 3D nyomtatót fejlesztene
A jövő itt van nálunk is: 3D-nyomtatás Magyarországon
3D nyomtatás újdonság - Egyre közelebb a hétköznapi felhasználás