Így használja az agyát fájdalomcsillapításra
Megszólal a hang, jön az étel. Aztán megint. Aztán megint. És megint. Egy idő után pedig a kutya már akkor is nyáladzani kezd, ha csak meghallja a hangot. Azt, hogy hogyan társítunk (a legtöbb állattal egyetemben) két egymástól független ingert a fejünkben, épp ezzel a kutyás sztorival bizonyította be Ivan Petrovics Pavlov orosz pszichológus a múlt század elején. A kondicionálás elemi tanulási folyamat, annyira az életünk és a mindennapjaink része, hogy fel sem tűnik, amikor épp zajlik bennünk. Fernand Anton, luxemburgi pszichológia professzor és csapata azonban most megmutatta, hogy a kondicionálás terén is lehet újat mutatni. Pontosabban lehet a segítségével fájdalmat csökkenteni. Ráadásul elég hatékonyan.
A tudósok már tudják egy ideje, hogy a test egy adott területéről sugárzó intenzív fájdalom csökkenthető úgy, ha egy másik területen jelentkezik egy újabb fájdalmas inger. Méghozzá azért, mert az idegrendszer képes arra, hogy blokkolja a fájdalomérzetet, hogy a figyelmünket az új, talán fenyegetőbb ingerre tudjuk fókuszálni. A luxemburgiak pedig éppen erre a jelenségre építettek vizsgálatukban.
A kutatók először fájdalmas elektromos impulzusokkal ingerelték a kísérletben részt vevő 32 önkéntes lábát, és mérték a fájdalom intenzitását. Ezután következett egy bödön jeges víz, mint új fájdalomforrás, ebbe a kezüket kellett belógatni a szerencsétleneknek. Minden alkalommal, amikor az emberek keze a vízbe ért, egy telefoncsörgést lehetett hallani. A kutatók tehát kondicionálták a kísérleti személyeket, hogy a telefoncsörgést összekapcsolják a fájdalomérzet csökkenésével, és abban reménykedtek, hogy egy idő elteltével a hang már önmagában is kiváltja a megkönnyebbülést. Így is lett.
Néhány alkalom után az elektromos impulzusok okozta fájdalom már a telefoncsörgés hatására is enyhült, az agy tehát megtanulta beindítani természetes fájdalomblokkóló mechanizmusát, pusztán a hang hatására. A kísérletben résztvevők pedig nemcsak kevésbé érezték fájdalmasnak az elektromos impulzusokat, de kevesebb látható, mérhető fájdalomjegyet is mutattak: az izmaik elernyedtek, az arckifejezésük megenyhült. A kutatók pedig reménykednek abban, hogy eredményeiket a gyógyászatban is fel lehet majd használni. Paracetamol helyett vehetnénk például egy csipogó sokkolót. (Index)
Stimuláljuk a hírös magyar szürkeállományt - Így használja az agyát fájdalomcsillapításra
2014.07.21. 16:49 Üzletfejlesztés
Szólj hozzá!
Címkék: fájdalom hang pszichológia kondicionálás idegrendszer pavlov paracetamol fájdalomcsillapítás sugárzó magyar szürkeállomány stimulál fájdalmat csökkenteni intenzív fájdalom fájdalomblokkoló
A bejegyzés trackback címe:
https://uzleti-innovacio.blog.hu/api/trackback/id/tr36529815
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.