Mennyit ér a 37 legértékesebb startup a világon?
A Dropbox a legértékesebb cég a Wall Street Journal egymilliárd dolláros összeállítása szerint. A cégek összértéke majd 102 milliárd dollár, 22 ezer milliárd forint, ami megközelíti a 28 ezer milliárd forintos magyar GDP-t.
37 cég kerülhetett fel az egymilliárd dollárnál, azaz 222 milliárd forintnál értékesebb startupok interaktív listájára. A cégek többségének még tíz év sem kellett az óriási érték eléréséhez, a legrégebbi alapítású az amerikai Fanatics sport webáruház is 1995-ben indult.
Három európai cég került fel csupán a legnagyobb 26 startup közé, ezek közül is a Mobileye inkább izraelinek tekinthető. Emellett a német Zalando webáruház és a svéd Spotify online zenehallgatási portál tudott beférni. A 26 amerikai cég között az ismert nagy nevek mellett számos kevéssé ismert is feltűnik.
A 8 kínai cég sem igazán ismert nálunk, pedig a második helyre, a Dropbox-szal megegyező 10 milliárd dolláros értékkel a Xiaomi áll. A cég okostelefonokat gyárt, egyelőre csak Kínába. Üzleti modelljük az Apple-hez hasonlít e leginkább, saját ökoszisztémát is fejlesztettek a készülékekhez. Ami azonban igen érdekes, hogy milyen robusztus hardverrel látják a telefonjaikat: a legújabb MI3 verzió négymagos, 2,3 GHz-es processzorral, külön grafikus processzorral, 13 megapixeles kamerával, két vakuval rendelkezik, és csupán 2000 jüanba kerül, ami nincs 75 ezer forint. Műszaki adatai tehát szinte mindenben jobbak, mint az Iphone 5S, 3050 mAh-os processzora egyenesen duplája amerikai konkurensének, míg ára töredéke. Nem csoda, ha Kínában nem olyan népszerű az almás termék.
A táblázatban a sötét rész az eddig megszerzett tőkét mutatja, a világosabb pedig a becsült cégértéket.
Érdekes, hogy a két érték mennyire el tud térni egymástól. A legtöbb tőkével a listán a kínai Jingdong webáruház rendelkezik, ami további 2 milliárdos részvénykibocsátással tervezi 2014 második felében erősíteni már így is 2,2 milliárd dolláros tőkéjét.
Az is szembeötlő lehet, hogy a cégek többsége ötnél több befektetési körön van túl. Ez annak fényében érdekes, hogy piaci pletykák szerint magyar kockázati befektetők már első körnél is többségi tulajdont szeretnének szerezni sok esetben, ami gyakorlatilag ellehetetleníti a további tőkebevonási köröket. Mint a nemzetközi példa mutatja azonban, csak sok körös befektetéssel lehet dinamikusan és gyorsan növekedni. (Figyelő)