1. Hej, azok voltak a szép idők, amikor még mindenhol lehetett Pitralont (bármi is volt az) kapni... (sóhaj,sóhaj)
2. De ki az a Gyulai Iván?
Fenntarthatósági csúcs - Az innováció mítosza: még több fogyasztást gerjeszt
Világunk alapvető paradoxona, hogy a gazdaság érdekelt a saját hatékonyságában, de a társadaloméban nem. A gazdasági szereplőknek ahhoz fűződik érdeke, hogy a fogyasztók pocsékoljanak. A problémán valószínűleg csak ősrégi megoldás, mint önmérséklés. Gyulai Iván ugyanis nem hisz az innováció mindenhatóságában.
Nem segíti a fenntarthatóság megvalósítását, hogy a javak és terhek elosztása egyenlőtlen. Gyakran csak az előbbiekről, a vagyoni és jövedelem-egyenlőtlenségekről szoktunk beszélni. “Gazság, ha valaki magához öleli a javakat, de a terheket nem viseli”, mondta Gyulai Iván, az Ökológiai Intézet a Fenntarthatóságért igazgatója a Piac&Profit által szervezett 3. Fenntarthatósági Csúcson. ”A hasznok magánosítása és a terhek társadalmasítása” nagy méretekben folyik. Ennek ”jövedelem-átrétegző szerepe” közismert.
Gyulai szerint az állam ”mindig rosszul osztotta el” a javakat és a terheket. “A társadalmi különbségeket mechanizmusok termelik újra.” Ilyen a profitmaximálás elve, piaci versennyel, innovációval, a munkahatékonyság növelésével. Utóbbi (kettő) azonban nagy számú tömegeket szorít ki a foglalkoztatásból.
“A fenntarthatóság integráló fogalom, amit nem lehet partikuláris politikákkal megoldani” – hangoztatta Gyulai. A kormányok különféle intézményrendszereket hoznak létre az egyes részproblémák kezelésére, de ezek gyakran ”kioltják egymást. Nehezíti a helyzetet továbbá, hogy az ökoszféra nagyságrendjét is köd borítja, hiszen még azt sem tudjuk, hogy vajon hány állattal osztjuk meg ezt a bolygót. (PiacésProfit rövidítve - még ez is sok)