Médiamunkásaim! A magyar helyesírás szerint startup vagy start-up? Vagy inkább kit érdekel?
Fókuszban az üzleti innováció
Negyedszer rendez konferenciát a témában Svédország nagykövetsége, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség és a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az üzleti innováció áll a Svéd–Magyar Innovációs Napok csütörtöki eseményének középpontjában. A két ország szakértői, vállalkozói, mérnökei és diákjai a többi között arra a kérdésre keresik a választ, hogyan lesz egy kreatív ötletből sikeres, a fenntartható fejlődést és nemzetstratégiai célokat egyaránt szolgáló vállalkozás.
A rendezvénysorozat májusi állomásán az új innovációs stratégiákat és reformokat, júniusi eseményén pedig az oktatás, a kutatás és a piaci szereplők együttműködésének lehetőségeit vitatták meg a résztvevők.
Az állam adja az infrastruktúrát (Karin Olofsdottert, Svédország budapesti nagykövetét kérdezte a Metropol)
Hogyan segítheti az állam az innovatív vállalkozásokat, és közelebbről, a start-upokat?
– Az innovatív gondolkodás és a vállalkozó szellem meglétéhez a jó oktatási rendszer és az üzletbarát környezet a két leginkább szükséges tényező, e területekre pedig komoly hatással lehet az állam. Svédország egyike azoknak az országoknak, amelyek GDP-jük legnagyobb részét kutatásfejlesztésre fordítják, ennek pedig meg is van a hatása: hazám idén sorozatban harmadszor lett az unió leginkább innovatív tagállama.
Mennyire feladata az államnak, és mennyire a piacnak, a befektetőknek a start-upok felkarolása, támogatása?
– Ahogy említettem, az állam fő feladata a megfelelő környezet kialakítása, az oktatás és az infrastruktúra biztosítása. Saját vállalkozást alapítani mindig kockázatos, ezért fontos az is, hogy legyen egy jól működő jóléti rendszer, kiterjedt biztonsági háló, amelyben megbíznak az emberek, és mernek vállalkozni.
Tudatosabban gondolkodik az innováció szerepéről a következő generáció?
– A fiatalok általában a leginkább innovatívak, bennük van meg a képesség arra, hogy más szemszögből lássák a világot. Az oktatási rendszerünknek kreatív gondolkodásra kell ösztönöznie, a munkahelyeknek pedig meg kell találniuk a módot az ifjak kreativitásának és az idősebbek tapasztalatának ötvözésére. Az egyik leghatásosabb módja a fiatalokat sújtó munkanélküliség leküzdésének az, ha megtanítjuk őket vállalkozni.
Milyen példák vannak állami támogatással megvalósult, nemzetstratégiai szempontból is jelentős innovációs fejlesztésekre?
– A SymbioCity projektet említeném, amelynek célja a környezeti technológiák és a városi zöld infrastruktúra fejlesztése. A svéd kormány és több svéd vállalat évek óta közösen dolgozik azon, hogy környezetbarátabbá és fenntarthatóvá tegye az energiaellátást, a városi közlekedést, a hulladékkezelést és a vízgazdálkodást. Erőfeszítéseik sikert hoztak, a projekt kapcsán sok új innovatív ötlet született és jó néhány munkahely is létrejött. Büszkén mondhatom, sokan példaképnek tartják Svédországot, ha környezeti technológiákról vagy urbánus infrastruktúrákról van szó. A svéd gyakorlat azt is megmutatja, a fenntarthatóság nem feltétlenül gátolja a gazdasági fejlődést. Ellenkezőleg: a motorja is lehet. (MEtropol - kép: jttv.hu)
****
Innovatív cég? Itt találja: Magyar Innovációs Index (INNDEX)
Az INNDEX megmutatja, hogy melyek azok a vállalatok, cégek, szervezetek, amelyek az üzleti célú innováció területén a legjobban teljesítenek - és miért...
INNDEX: Új cég a Magyar Innovációs Indexben - NetLock Kft. >>>