681 millió forint támogatást kapott a Nyugat-magyarországi Egyetem kutatásfejlesztésre
Az Új Széchenyi Terv keretében,,Környezettudatos energiahatékony épület” kutatás-fejlesztésére nyert közel 681 millió Ft-os támogatást a Nyugat-magyarországi Egyetem.
A 2012. szeptember 1-én indult és 2014. december 31-ig tartó projekt célja a fa és a falapú anyagokhoz kapcsolódó CO2 megtakarítás és fa és cellulóz alapanyagok alkalmazása esetén a szénmegkötés kutatása. A projektet az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Alapja társfinanszírozásával, 100%-os támogatással valósítja meg a Nyugat-magyarországi Egyetem két konzorciumi partner - az ERTI és az ÉMI bevonásával. A projektről a konzurciumi partnerek közös sajtótájékoztatón adtak tájékoztatást a sajtó munkatársainak.
A közelmúlt egyre drasztikusabbá váló környezeti problémái rámutatnak a környezettudatosság égető szükségességére az élet minden területén. Az EU 2020-as direktívája előírja, hogy 2020-ra – többek között – 20%-kal kell csökkenteni az üvegház hatású gázok kibocsátását, és 20%-kal javítani kell az energiahatékonyságot az 1990-es szinthez képest. Jelentős potenciálok vannak e területen többek között a lakossági épületek teljes életciklusra vonatkoztatott energiaigénye, és főként az energiahatékonysága terén. A fa-alapú építő anyagok használata hogyan tudja mérsékelni a levegőben lévő üvegházhatású gázokat? Az épületekben felhasznált faanyag hogyan köti meg évtizedekre, akár évszázadokra a levegőben lévő széndioxidot – ezekre és hasonló kérdésekre keresi a választ a Nyugta-magyarországi Egyetem, az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) és az (ÉMI) Építésügyi Minőségellenőrzési Innovációs Nonprofit Kft. konzorciumi teamje.
A projekt több szinten igyekszik a lakó épületek energia hatékonyságára vonatkozóan jelentős előrelépéseket tenni. A projekt főbb kutatási területei: a környezettudatosság és energiahatékonyság, és ezeken keresztül a CO2 kibocsátás minimalizálása, amely 6 fő szakterületen folyik. Az egyes alprojektek kutatói team-jei az épületek energiahatékonyságának egy-egy olyan elemére dolgoznak ki környezetbarát, energiahatékony, és az üvegház hatású gázok szempontjából kedvező (CO2-semleges) célzott alapkutatási megoldásokat, amelyek egyenként is jelentős energiahatékonyság-javulást, és CO2 kibocsátás-csökkenést eredményezhetnek. A növények, így a fák is a levegő CO2-át építik be a szervezetükbe. Minél hosszabb ideig tudjuk a fa vagy cellulóz alapú anyagokból készített eszközöket, tárgyakat használni, annál hosszabb ideig tartjuk lekötve a szenet.
A szakmai programok megvalósítása mellett kiemelt figyelmet kap a fiatal kutatók érdemi bevonása a gyakorlati megvalósításba, a kutatási eredmények szabadalmaztatása, nemzetközi kutatói teamekkel való együttműködések megalapozása. A projekt nyitókonferenciájára 2013. május 10-én 10 órától kerül sor a Nyugat-magyarországi Egyetem Ligneum bemutató központjában. (MTI/Okosnet)