Megvan a terv az EU-pénzek felhasználására
Már a kormány előtt van a következő hétéves uniós költségvetési ciklusban Magyarországnak járó forrás felhasználásával kapcsolatos terv - mondta a Napi Gazdaságnak Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.
Alapvetően más megközelítésből tervezi Magyarország a következő 2014-2020 közötti időszak uniós fejlesztési forrásainak felhasználását. Az Európai Bizottság kérésére minden tagállam vállalásokat tesz majd az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek - mint például a mélyszegénységben élők számának csökkentése, a 20-64 év közöttiek 75 százalékos foglalkoztatottsága, a megújuló energiák használati arányának 14,6 százalékra emelése - eléréséhez, majd ezek teljesítése érdekében tervezik meg a nemzeti fejlesztési programokat. A kormány által kidolgozott Nemzeti Reformprogram már e célkitűzésekhez illeszkedik, majd ez alapján dolgozzák ki a konkrét fejlesztési programokat. Többségében lesznek a több uniós alap forrásait felhasználó, egy-egy térség fejlődését egymásra épülő, vagy kiegészítő pályázatokat tartalmazó komplex fejlesztési programok, mindazonáltal összességében a források 60 százalékát a gazdaságfejlesztést segítő pályázatokra fordítanánk, míg a fennmaradó hányad maradna az ágazati projektekre - hangsúlyozta Csepreghy Nándor. A területi tervezés során a kormány kiemelt szerepet szán a megyék által kidolgozott fejlesztési terveknek is, ezért is kötött együttműködési megállapodást az NFM tavaly a megyék vezetésével.
Emellett már vizsgálják azt is, hogy a versenyszféra tervezett projektjeinél milyen megoldással hozható létre 2014-2020 között egy, a mostani ciklusban létrehozott EU Önerő Alaphoz hasonló a pályázói önerő kiváltására. Ez lehetne akár nulla százalékos, vagy kedvezményes kamatozású hitel, kockázati tőkebefektetés, vagy más formájú segítség is - mondta Csepreghy. Az EU Önerő Alapot egyébként a már leszerződött, de forráshiány miatt megakadt önkormányzati, oktatási, egészségügyi fejlesztések végigvitele miatt hozták létre tavaly nyáron 30 milliárd forintos kerettel. Az eddig bennlévő mintegy 55 ezer támogatási szerződés fele tartozik az alap kedvezményezettjei körébe. Eddig 1200 önerő igény érkezett be, ebből 700-at már jóváhagytunk - mondta Csepreghy Nándor. Amennyiben a keret kimerülne, a kormány kész 2013-ban újabb 50 milliárd forintot e célra fordítani. (Napi - rövidítve))
****
Pályázatok és projektek finanszírozása kapcsán keresse a Nemzetközi Üzletfejlesztési Díj támogatóját a ProjectMine Kft-t! >>>