Két út áll előttünk, az egyik a tizenhármas villamossal a kiserdőig és ott balra, a másik: járhatatlan.
Mindenesetre egyik verzió sem szívderítő:
1. Ha én mesterséges intelligencia lennék, habozás nélkül kiirtanám az emberiséget... Gondolj csak bele: esztelen szaporodás, öngyilkos környezetrombolás, fenntarthatóság semmibevétele, értelmetlen és iszonyúan költséges háborúk...
2. Vagy "beáll" a sorba a mesterséges intelligencia és minden megy a mostani irányban - csak sokkal nagyobb hatékonysággal - az egyik oldalon működteti a harácsolást, környezetszennyezést, háborúkat - a másik oldalon sokkal radikálisabban lép fel ez ellen vagy valami más értéknek a védelmében...
Szerinted?
Agyakat digitalizálna a Google új főmérnöke
Az embernél intelligensebb gépekre vágyik a Google új technológiai igazgatója. Ray Kurzweil a század közepére várja, hogy az emberek összeolvadjanak a mesterséges intelligenciákkal.
Meglepetést keltett a Google az új, a cég mérnöki területét vezető igazgatóhelyettes kiválasztásával. A keresőcéghez december 17-én csatlakozott új igazgatóhelyettest, Ray Kurzweilt elsősorban nem informatikusként, hanem a technológiai szingularitás prófétájaként ismert. A technológiai szingularitás a fejlődésnek azt a pontját jelöli, amikor az ember megszűnik a legintelligensebb fajnak lenni a bolygón. A kifejezés Neumann Jánostól származik, aki halála előtt elkezdett, befejezetlenül maradt A számítógép és az agy című könyvében írt arról, hogy a technológiai fejlődés alapjaiban, beláthatatlanul változtatja meg a emberek életét. A kifejezést a science fiction írók és a jövőkutatással foglalkozók népszerűsítették.
Kurzweil korábban gyakran nyilatkozott az egyre intelligensebbé váló számítógépekről, az ember és a gép összeolvadásáról, arról, hogy a szuperintelligens gépek korában gyökeresen változik meg az emberi élet. Messze nem arról van szó, hogy Kurzweil csak a messiást várná: olyan területeken végzett úttörő munkát, amelyek szükségesek az emberi nyelvet, gondolkodást megértő gépek létrehozásához. Ilyen feladatokkal mostantól a Google-nél is foglalkozhat: a cég nyelvi szoftverei - a Fordító, az Android hangos keresés funkciója - statisztikai alapon működnek. Profin vissza tudják adni a legjobb találatokat, de a gép valójában nem érti, hogy az ember mit is akart tőle.
Amikor jönnek a gépek
A szuperintelligens gépek megjelenése egyfajta töréspont is lesz: míg az addig zajló trendek követhetők, a fejlődés belátható, az ezután zajló folyamatok megjósolhatatlanok. A technológiai szingularitás eléréséig féltucatnyi olyan technológia bukkanhat fel Kurzweil szerint, amelyek izgalmasabbá és kényelmesebbé teszik az életet. Ilyenek például az emberi nyelvek között szempillantás alatt fordító programok, a biológiai test mikroelektronikával, nanogépekkel való feltuningolása, és esetleg - de csak ha összejön - az örök élet.
A technológiai szingularitás legalább annyi kérdést vet fel, mint ahányat megold. Habitustól függ, hogy ijesztő-e az a jövő, ahol olyan lények vezetik a Földet, amelyek számára közömbösek az ember érdekei. A teremtményeinktől való félelem régebben van jelen a jövőről való gondolkodásban, mint ahogy számítógépeink vagy akár az elektromosság. A szingularitás prófétájaként Kurzweil azonban hisz abban, hogy az emberek és a gépek együttéléséből születő civilizáció életképes lesz. (HVG rövidítve - kép: firstnews.co.uk)