Jeremie = Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises
Van élet a céges hiteleken túl is
Januártól a jelenlegi nyolc helyett tizennégy kockázatitőke-alap működik majd Magyarországon a Jeremie programok keretében, így a tőkehiánnyal küzdő, hitelképtelen vállalkozásoknak nagyobb esélyük lesz a pénzhez jutásra. Bár a befektetők elsősorban az orvosi, a biológiai és az informatikai fejlesztésekkel foglalkozó cégekben bíznak, a hazai feldolgozóiparban is látnak fantáziát - írja a Magyar Nemzet.
Herczku György, a KBC Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. vezérigazgatója azt mondta a lapnak, a verseny élénkülésének az az oka, hogy 2013-ban új szakaszba lép a hazánkban már évek óta sikeresen működő Jeremie program, amely európai uniós forrásból származó pénzből teremt forrást a hazai cégeknek. Eddig nyolc kockázatitőke-alaphoz fordulhattak a cégek, ha pénzre volt szükségük, ám a Jeremie II. januári elindulása után újabb hat alapkezelő várja majd a vállalkozások jelentkezését.
A cégek számára különösen kedvező időszak a jövő év végéig tart, 2014-től ugyanis már csak az újonnan beszálló alapkezelőkhöz lehet majd fordulni tőkefinanszírozásért. Herczku György szerint a kockázatitőke-befektetésekre hazánkban nagy az igény, mivel nagyon sok olyan cég van, amely nem kaphat bankhitelt, ezért nem jut elég tőkéhez. A hitelképtelenség oka a szakember szerint főképp az lehet, hogy a társaságok jövedelemtermelő képessége nem jelent elég biztosítékot a kölcsön visszafizetésére, külön fedezetet pedig nem tudnak felmutatni a vállalkozások. A fentihez hasonló esetekben a kockázatitőke-alapok jelenthetnek megoldást. A Jeremie első programja során eddig körülbelül hatvan cég jutott tőkéhez kockázati befektetőktől, ők vállalkozásonként általában egymillió euró körüli összeget kaptak. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy az alapok drágább pénzforrást kínálnak a bankhiteleknél. A kockázati befektetők évi húsz százalék körüli megtérülést várnak a pénzüktől, márpedig ezt nem minden vállalkozás tudja kitermelni – jegyezte meg Herczku György. Épp ezért elsősorban a felfutóban lévő ágazatokban, az IT területén vagy biológiai, orvosi fejlesztésekben tevékenykedő cégek pályázhatnak sikerrel a kockázati befektetők által kínált pénzre. A vezérigazgató ugyanakkor hozzátette: a KBC a fent említett szektorokon túl a hazai feldolgozóiparban is lát fantáziát. (MNO/OrientPress - kép: Piac és Profit)
****
Innovatív magyar cégeknek: mi Önre és cégére irányítjuk a figyelmet!
A magyar üzletfejlesztés, üzleti innovációs díja - 2012. december 31-ig meghosszabbított határidővel:
Ha Ön nem indul - szóljon partnerének!