Feltörekvő Jeremie-program, lelkes startupok
Erősödik a kockázati tőkebefektetések népszerűsége a Jeremie-programnak köszönhetően, azonban a lelkes startupoknak nagyon oda kell figyelniük.
A Start Zrt. nemrég közzétett közleményéből arra lehet következtetni, hogy idén a Jeremie-befektetések nagymértékű növekedésével lehet számolni. A Jeremie-program (Joint European Resources for Micro to medium Enterprises) az Európai Unió vállalkozásfejlesztési programja, melyet az Európai Fejlesztési Bank és annak kockázati tőketársasága, az Európai Beruházási Bank finanszíroz. A program Magyarországon az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként valósult meg. Az alapok 2010 második negyedévében kezdték meg befektetési tevékenységüket, a nyolc kockázati tőkealapnak 2013 végéig kell befektetnie a rendelkezésére álló tőkét. A Start adatai szerint a múlt év utolsó három hónapjában történt az összes eddigi befektetés közel negyede, ám 2012 első negyedévében ismét csökkent az alapok aktivitása.
Magyarországon az egyik legaktívabban befektető cég a BNV-Equity Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., amelynek eddig nyolc befektetése van, a kilencedikkel pedig éppen aláírás előtt áll. További két társasággal szerződéskötési tárgyalások folynak jelenleg Zsembery Levente, a vállalat vezérigazgatója szerint. Elmondta, hogy a nyolc vállalattal eddig összesen körülbelül 1,6-1,7 milliárd forint értékű összegről szólnak a szerződések. Az Insider Blog kérdésére a vezérigazgató kifejtette, hogy a befektetések esetében nincs kizárólagos szektorfókusz, azonban dominál az informatika és az egészségügy. Mint kiderült, a nyolc cégből öt az informatika valamilyen részterületén aktív.
Zsembery Levente felhívta a figyelmet arra, hogy a startup vállalatoknak jelentkezés előtt tipikus hibákat kell kiküszöbölniük: sokkal komolyabban kell venniük a versenytárselemzést és a benchmarkingot, ugyanis mindenkinek van versenytársa, legfeljebb nem tud róla. „Ezen kívül a bevételi terveket érdemes lenne reálisabban kezelni, a semmiből nem nőnek sokmilliárdos árbevételű cégek két-három év alatt” – mondta a vezérigazgató. Emlékeztetett, hogy a befektetéseknek meg kell térülniük; minél nagyobb a tőkeigény, annál jelentősebb profittal, vagy annál erőteljesebb növekedéssel lehet ezt előteremteni. Végül egy kérdést intézett a jelentkezőkhöz: ha minden hibátlannak tűnik, kérdezzék meg maguktól, miért nem jutott ez eddig senkinek eszébe. (Insider Blog)