Nekem aztán baromira mindegy, se ettől, se attól nem lesz jobb.
Jelen véleményem az, hogy az ilyen típusú munkahelyteremtés a jobbágytudatot, a túlóráztatható és akármikor kirúgható jobbágyokat termeli újra - és az idő majd eldönti, hogy Magyarországnak erre van szüksége vagy felelős, innovatív vállalkozókra, vállalkozásokra a turbulens gazdasági viszonyok között (öööö... kis? és közép? bla bla bla...).
Azt már meg sem kérdezem. hogy mi szükség van állami tulajdonrészre egy magánvállalkozásban (úgyis mindenki tudja).
Egyébként az első hírek a citromsavgyárról nagyjából másfél éve kerültek napvilágra - oszt most még mindig nem 100%-os a döntés sem - na, hát tényleg nem mindegy?
Milliárdos állami támogatással épülne citromsavgyár Szolnokon
Egy hónapon belül megkapja a tervezett szolnoki citromsavgyár felépítéséhez szükséges állami támogatást a kínai-magyar BBCA Szolnok Biokémiai Zrt. - tartalmazza a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat.
A dokumentum szerint a kormány egyetért azzal, hogy a beruházás kontrollja és a szükséges önrész biztosítása érdekében az állam tulajdonrészt szerezzen a zrt.-ben. Az üzleti alapon történő tulajdonszerzés érdekében a kormány felhívja az állami vagyon felügyeletéért felelős minisztert, hogy azonnal tegye meg a szükséges intézkedéseket. Így egyebek mellett a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. útján szeptember 30-ig folytasson tárgyalásokat a kínai befektető partnerrel és a beruházás értékének felülvizsgálatát követően biztosítsa a megvalósításhoz szükséges önrész-hányadot legfeljebb 2,5 milliárd forint értékben.
A határozat szerint október 15-ig az MFB Zrt. saját forrásából az önrész hányadot legfeljebb 49 százalék mértékig kiegészítheti, amennyiben a beruházás érdeke és az üzleti szempontok ezt indokolják. Felhívja egyúttal az államháztartásért felelős minisztert, hogy a tulajdonszerzéshez és az önrész-hányad biztosításához szükséges költségvetési forrás biztosításáról ugyancsak 2012. október 15-ig gondoskodjon.
A Szolnoki Ipari Park és Logisztikai Szolgáltató Központ Kft.-t irányító Andrási Imre a döntésről az MTI-nek hétfőn jelezte: az állami tulajdonrész és pénzügyi szerepvállalás részleteit meghatározó tárgyalások még nem kezdődtek el a felek között. Az ügyvezető igazgató idén júniusban közleményben cáfolta azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint veszélybe került a megyeszékhelyre tervezett citromsavgyár-beruházás. Hangsúlyozta, hogy az eredeti szándékot illetően nincs semmilyen változás, a kínai beruházó BBCA Group Szolnokon képzeli el a citromsavgyár jövőjét, a fejlesztés pedig továbbra is bírja a magyar kormány támogatását.
A Napi Gazdaság korábban arról írt, hogy esetleg meghiúsul a Szolnokra tervezett citromsavgyár-beruházás és a kínai befektetők Belgiumban, esetleg Magyarország egy másik településén – Péten, vagy Miskolcon - hozzák létre az európai gyártóbázist. Az MTI korábban beszámolt arról, hogy a mintegy 20 milliárd forintos beruházásról 2011 májusában állapodott meg Ven Csia-pao kínai miniszterelnök és Orbán Viktor. A felek között létrejött szándéknyilatkozat aláírásakor elhangzott: a gyár megépítésének egyik alapfeltétele, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) kiemelt állami beruházásként kezelje a fejlesztést. Tavaly ősszel megalakították a beruházás megvalósítóját, a kínai-magyar vegyes vállalatot is.
A tervek egy évi 60 ezer tonna citromsavat készítő gyárról szólnak, amely 20 hektáron épülne fel a Szolnoki Ipari Parkban. A beruházás összköltsége 90 millió dollárt tenne ki. Megépítése után mintegy 350 embernek biztosítana munkát, míg további 500 ember az alapanyag-ellátás és a szállítás területén jutna pénzkeresethez. (MTI/Index - kép: EZO.tv)