Jobb, ha sietnek a kkv-k: perceken múlhat az állami támogatás
Nem lehet pontosan tudni, hogy az eddig igen népszerű kombinált mikrohitel program mögül miért fogy el lassan a forrás. Az Új Széchenyi Terv egyik legnépszerűbb konstrukciójáról van szó, amelynek egy részét külön budapesti és Pest megyei mikrovállalkozásokra szabták, másik részét pedig a vidéki kiscégeknek írták ki.
A Budapest és Pest megye régióra (KMOP 1.2.1.-11/M ) vonatkozó pályázati kiírást már fel is függesztették, a vidéki (GOP 2.1.1-11/M ) még fogad be pályázatokat, ám itt kevés a rendelkezésre álló forrás - aki innen pénzt akar szerezni, jobb ha siet - írja a privatbankar.hu. A program lényege, hogy az állam által pályázaton kiválasztott közvetítő szervezetek kötött keretek között olcsó, a piaci kamatozásnál kedvezőbb hitelt biztosítanak a mikrovállalkozásoknak, amit az állam vissza nem térítendő támogatással egészít ki (ennek uniós és költségvetési forrásai vannak).
A privatbankár úgy tudja a Pest megyei és budapesti cégeknek kiírt pályázatot bár egyelőre csak felfüggesztették, nem valószínű, hogy folytatják, hiszen nem áll rendelkezésre több forrás. Ezen a pályázaton 14,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatásra pályáztak a cégek, de ebből csak 8,6 milliárdot ítéltek meg az érintetteknek. A többi pályázatot is elbírálták, de az ügyfeleket arról értesítették, hogy tartaléklistán vannak a már említett forráshiány miatt.
A program sikerességét jól mutatja, hogy eredetileg 3 milliárdos keretösszeget írtak ki, amit aztán folyamatosan emeltek, látva, hogy igény van a forrásbevonásra. Ahogy azonban nőtt a keretösszeg, úgy nőtt a bizonytalanság is - az állam végül több pályázatot összevonva különböző csoportokra határozott meg keretösszegeket, így egyelőre azt is nehéz megmondani, hogy egy-egy adott pályázatra mennyi forrás áll rendelkezésre. Tavasszal a kormány a vissza nem térítendő támogatás és a hozzá felvehető hitel maximális összegét is megemelte, korábban ez 4 + 8 millió forint volt, most 10 + 20 millió forint - ez pedig nagy lendületet adott a programnak.
A földrajzi bontás a beruházások helyére vonatkozik, tehát jelenleg budapesti és Pest megyei cégek is csak vidéki beruházási helyszínre tudnak pályázni - mondta Moskovits Pál, a program szerződött közvetítő szervezete, a BG Finance Zrt. vezérigazgatója a privatbankárnak.Budapesten a vállalkozások 'hamar ébredtek' és pályáztak is, a 14,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatási igény mögött 2500 pályázó áll, közülük eddig 1500-an kaptak valóban pozitív választ - mondja Moskovits. Vidéken később kaptak kedvet a vállalkozások, eddig 5800 mikrovállalkozás jelentkezett 32,7 milliárd forintnyi támogatásért és ebből 3500-an kaptak pozitív választ (összesen 18,7 milliárdnyi támogatást jelent ez).A többi vállalkozás egyelőre válaszra vár, a pályázatok elbírálására 30 nap áll rendelkezésre, az állam ezt július-augusztusban 15 nappal toldotta meg, de erre lehetősége is van - magyarázza Moskovits.
A kormány a nyáron a vidéki mikrovállalkozások számára kiírt pályázatokhoz járó vissza nem térítendő támogatások keretösszegét 81 milliárd forintra növelte. Azonban több pályázat összevonására került sor itt is, ami egyfelől rugalmasságot biztosít a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek, hogy több pénzt allokáljon a piaci igények valamint a benyújtott pályázatok alapján bizonyos területekre, ugyanakkor egy-egy pályázaton belül növeli a bizonytalanságot, hiszen nem tudni pontosan egy-egy pályázatra mekkora keretösszeg jut. Az egyetlen kapaszkodót az jelentheti a pályázóknak, hogy az anyagokat a beérkezés sorrendjében dolgozzák fel és bírálják el, vagyis az idő pénz: aki gyorsabb, nagyobb valószínűséggel tud támogatáshoz jutni. Moskovits Pál szerint az érdeklődés akkora, hogy akár perces is dönthetnek abban, ki az, aki még belefér a keretösszegbe és ki az, aki lekésik a lehetőségről. (OrientPress)