A nagykanizsai cég is bekapcsolódik a földgázvezetékek építésébe
A tervezett új európai olaj- és földgáztávvezetékekhez készülő, nagy átmérőjű gömbcsapok fejlesztését fejezték be a nagykanizsai DKG-EAST Zrt.-nél.
Göncz Csaba, az Olajterv-csoporthoz tartozó társaság vezérigazgató-helyettese a pénteki nagykanizsai bemutatón elmondta: az 56 colos, vagyis 1,4 méteres belső átmérőjű gömbcsapok a cég eddigi legnagyobb méretű gyártmányai.
A közeljövőben tervezett nagy távvezetékek, mint például a Déli Áramlat építéséhez már ezeket a gömbcsapokat kínálja a társaság. Vlagyimir Putyin a közelmúltban jelentette be, hogy decemberben kezdődhet meg a vezeték építése. A Gazprom beruházási igazgatója 9 milliárd eurósra becsülte a gigaprojektet.
Az egyetemi és kutatóintézeti hátteret is felhasználó innovációs tevékenység mintegy 170 millió forint költséget igényelt, amelyhez az Új Széchenyi Tervből 51 millió forint támogatást nyertek – fűzte hozzá a vezérigazgató-helyettes.
Pethő Attila, a fejlesztési osztály vezetője azt mondta: az is céljuk volt, hogy a gyártáshoz szükséges energia- és alapanyag-felhasználást csökkentsék. Nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a belső és külső felület is ellenálló legyen, ezért belül korrózióálló nikkelbevonattal látták el, a külső festés pedig 30 éven át kibírja a föld alatt karbantartás nélkül.
Keleti piacok
Göncz Csaba vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a társaság tavaly 12 milliárd forintos árbevétel mellett mintegy 540 millió forintos nyereséget ért el. Olaj- és gázipari vezetékekhez gyártott termékeiket 90 százalékban exportálták, nagyobb részt az orosz piacra.
Tavaly jelentős bevételt hozott egy azóta befejezett távol-keleti megrendelés, ezért idén kevesebb, 7–8 milliárd forintos árbevétellel számolnak. A jelenleg mintegy 500 alkalmazottat foglalkoztató társaság a létszám bővítését tervezi, a valószínűleg 2013-ban induló nagy távvezeték-építésekhez várt megrendelések reményében.
***
Az Új Széchenyi Terv fejlesztési területeinek kialakítását csaknem másfél éves elemzői munka előzte meg, amelyben több száz elemző és kutató, szakterületét kitűnően ismerő gazdasági szakember vett részt – olvasható az ujszechenyiterv.gov.hu oldalon. A terv ismertetése szerint az így elkészült vitairatot 2010. július 28-án mutatta be a kormány. A vitairathoz beérkezett több száz fejlesztési javaslatot a novemberig tartó szakmai konzultációsorozat keretében vitatták meg. A társadalmi egyeztetések során a vállalkozásoktól, szakmai és civil szervezetektől, önkormányzatoktól és magánemberektől kapott fejlesztési elképzelések beépültek az Új Széchenyi Tervbe. (MTI/MNO)
****
Ha nem médiamunkás vagy - kérlek oszd meg a blog hírét ismerőseid, barátaid, üzletfeleid között - sok újdonsággal, egyedi hírrel jövünk, amiből te is hasznot szerezhetsz!
Itt csatlakozz! Innováció közösség Facebook >>>