Agyi gépeket hajthat egy üzemanyagcella
Az MIT idegmérnökei (neuroengineers) elkészítettek egy beültethető üzemanyagcellát, ami elektromosságot termel az agy-gerincvelői folyadékban található glükózból (szőlőcukorból). Elméletben az így megtermelt energia akár olyan kis teljesítményű érzékelőket és számítógépeket is meghajthat, amelyek dekódolhatják az agyi aktivitást, hogy együttműködjenek a protézisekkel.
A glükózmeghajtású üzemanyagcella szilíciumból és platinából áll, és szabványos félvezetőknél alkalmazott gyártási folyamattal készült. A platina katalizátorként viselkedik, eletronokat von el a glükózmolekuláktól, ugyanúgy, ahogy az állati és emberi sejtek elektronokat vonnak el a glüköztól enzimekkel és oxigénnel.
A glükóz üzemanyagcella több száz mikrowatt teljesítményű, ami meglepően nagy mennyiség, egy napelemes számológép teljesítményéhez hasonlítható. Ennek elégnek kell lennie összetett számítógépek meghajtásához is.
Elméletben ez a glükóz üzemanyagcella megfosztja az agyat némi energiától, de ez elvileg nem észrevehető. A méretét tekintve az MIT mérnökei 64*64 milliméteres üzemanyagcellát hoztak létre. Ez egyelőre még túl nagy ahhoz, hogy a gyakorlatban beültessék az emberi agyba.
A felfedezés két dolog miatt érdekes: az üzemanyagcella teljesen szintetikus és olcsó, jól bejáratott csipgyártási módszerrel előállítható. A glükóz üzemanyagcellákat már korábban is létrehoztak, főleg pacemakerekhez, de azok biológiai enzimeket használtak és az enzimeket fel kell tölteni. A platina ezzel szemben a végtelenségig szerez elektronokat a glükóztól.
Ezen kívül még egy előnnyel jár, hogy a platina ennyire biokompatibilis: az immunrendszer nem próbálja meg kilökni. Ezeket az üzemanyagcellákat beültetett, kis teljesítményű eszközök meghajtására lehet használni, amelyeket beültetnek a koponyába vagy a gerincvelőbe. Az MIT kutatását Rahul Sarpeshkar vezette, a digitalis-biológiai hibrid rendszerek egyik vezető alakja. (Index)
Stimoráljuk a hírös magyar szürkeállományt - Megcsapolják az agyi energiákat
2012.06.15. 07:20 Üzletfejlesztés
Szólj hozzá!
Címkék: hibrid agy üzemanyagcella emberi agy magyar szürkeállomány idegmérnök glükózmolekula glükóz üzemanyagcella biokompatilis
A bejegyzés trackback címe:
https://uzleti-innovacio.blog.hu/api/trackback/id/tr784589589
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.