Nem árt feleleveníteni időnként: "Pénz, pénz, pina. Ez az élet regulája. Ha pénz van, van minden." (Guszti bá', Nyócker)
Hétszer többet kaszál egy felhasználón a Google, mint a Facebook
A Reuters informátorai szerint május 18-án vezetik be a tőzsdére a világ legnagyobb közösségi hálózatát, a Facebookot üzemeltető társaságot. A nemzetközi tőkepiac is hosszú hetek óta lázban ég az év legnagyobb tőzsdei kibocsátása miatt.
A kibocsátást a Morgan Stanley az amerikai piacon megszokott árak töredékéért, 5 millió dollárért szervezi. A Facebook „sztorija”, vagyis a cég előtt álló legnagyobb kihívás az, hogy képes lesz-e a legnagyobb közösségi internetes médiavállalat – amely ma már a legnagyobb internet-fogyasztási platformnak számít – pénzre váltani a közel 1 milliárd felhasználója jelentette üzleti lehetőséget.
„A papírok kibocsátási ára várhatóan az idei várt nettó eredmény hetvenszeresének megfelelő piaci kapitalizációt tükröz, a teljes cégérték 100 milliárd dollár körüli, ez az árazás pedig ilyen méretű cégek esetén kiemelkedőnek számít. Ma már a felhasználók több időt töltenek a Facebookon, mint a nagy versenytárs, a Google oldalain, és számuk is hasonló, ugyanakkor a Google egy felhasználóra vetítve kilencszer akkor árbevételt és hétszer akkora adó és amortizáció előtti üzemi eredményt ér el, mint a Facebook” – mondta el Móró Tamás , a Concorde vezető stratégája.
Kérdés, hogy a cégnek sikerül-e a rajongók elidegenítése nélkül megközelítenie vagy elérnie a Google pénzügyi mutatóit. Amennyiben igen, úgy a részvények további árfolyam-emelkedés előtt állnak, ha viszont mindez nem sikerül, akkor a Facebook várhatóan nem bizonyul jó befektetésnek.
A potenciális kockázatok közé sorolható, hogy ma még lényegében egytermékes (reklámokra épül) az üzleti modell. A mobil eszközökön jelenleg még nehéz hirdetési bevételt realizálni, miközben a felhasználók egyre inkább ezeket preferálják. Az utolsó negyedévben már csak 5 százalék körüli volt a felhasználószám-növekedés, Kína továbbra is hiányzik a palettáról, de nem valószínű, hogy ez megváltozik a közeljövőben. A Concorde hozzáteszi, hogy belátható időn belül nem várható osztalékfizetés. Szintén a kockázatok közé sorolható a jelentősen emelkedő operatív költség, 2012 első negyedévében éves összehasonlításban emiatt csökkent a cég nettó eredménye. (Concorde/VG)