Az Apple és a Microsoft után a Google is saját felhő alapú adattároló szolgáltatást indított
A Google Drive projekt múltja egészen régre nyúlik vissza, az első pletykák már 2006-ban felröppentek a szolgáltatásról, indulására mégis egészen a tegnapi napig kellett várni. Legalábbis olyan formában, hogy a Drive képes legyen versenyre kelni a konkurensekkel, így a Dropboxszal, a SugarSynckel, a SkyDrive-val illetve az iClouddal; a Google Drive elődje már elérhető volt egy ideje a Docs felhasználói felületén keresztül, a felhasználók a dokumentumaikat tudták ide feltölteni, a tárhely azonban tegnap óta univerzálissá vált. A Google tegnap óta folyamatosan aktiválja a szolgáltatást – aki türelmetlen, annak sem kell óránként ellenőrizni a fiókját, mert az aktiválás tényéről e-mail értesítést lehet kérni.
A Drive indulásával a Google papíron mindenképpen komoly alternatívát állított a konkurenseknek, a platformfüggetlen Dropboxhoz képest például két és félszeres tárhelyet, 5 Gbájtot kap minden felhasználó ingyenesen – igaz, a Dropbox esetében ezt akár 18 Gbájtra is növelhetjük, ha van elég ismerősünk, aki ajánlóként hajlandó feltűntetni minket. A weben keresztül elérhető tárhely mellé természetesen PC-s alkalmazás és androidos app is jár, és hamarosan az iOS kliens is megérkezik. Aki használt már Dropboxot, annak ismerős lesz a Google Drive működése (a szolgáltatással a PC-n vagy Macintosh gépen kiválasztott mappa tartalmát lehet szinkronizálni az online tárhellyel illetve más gépekkel is, természetesen), míg a kezelőfelületet egy az egyben a Docsból örökölte a Drive.
A Google Drive érdekes extrája, hogy a felhőben tárolt valamennyi multimédiás fájlt képes streamelni, a fent lévő videókat így szinte azonnal, letöltés nélkül is megnézhetjük böngészőn keresztül (ami jól jöhet a nyaraláson készített felvételek megosztásakor például), a Docsban szerkesztett fájlok esetében pedig nemcsak az aktuális állapotot őrzi meg, hanem 30 napra visszamenőleg az összes verziót.
Természetesen a Google az ingyenes, 5 Gbájtos tárhely mellett előfizetéses rendszerben ennél jóval nagyobb területet is biztosít a felhasználók illetve a vállalatok számára: 25 Gbájtért havonta 2,49, 100 Gbájtért 4,99, 1 Tbájtért 49,99, 16 Tbájtért pedig 799,99 dollárt kell fizetni havonta. Az árazás közepesnek mondható, a Google Drive a Dropboxnál, a SugarSyncnél és az iCloudnál jelentősen olcsóbb (ezeknél 100 Gbájt ára például jellemzően 200 dollár körül alakul éves szinten), viszont jelentősen drágább az Androidon nem elérhető SkyDrive-nál, a Microsoft ugyanis 100 Gbájtot évi 50 dollárért biztosít). A tárhely méretét illetően ugyanakkor a Google mindent visz, egyelőre csak a Dropbox lehet alternatíva, ugyanakkor a Dropbox1 Tbájt tárhelyet ad éppen annyiért, mint amennyit a Google 16 Tbájtért számláz.
Az otthoni felhasználók szemében a Google Drive esetében is a kisebb csomagok lehetnek a legnépszerűek, a 25 illetve 100 Gbájtos csomaggal ugyanis remek, ráadásul automatikusan működő backup szolgáltatást vásárolhatnak maguknak, amelynek rendelkezésre állási ideje is kitűnő, 99,9 százalék – a kérdés csak az, hogy mennyien fognak majd ezért havi 2,5 illetve 5 dollárt fizetni. (geeks)