Paradigmaváltás elõtt az uniós kutatás és innováció
Errõl beszélt Dacian Ciolos agrárbiztos egy közelmúltban lezajlott innovációs konferencián; fõbb gondolatairól a következõkben tájékoztatjuk Olvasóinkat.
A huszonegyedik század agrárgazdasága fenntartható és innovatív kell, hogy legyen,mert csak így lehet versenyképes és ezáltal integrálódhat szervesen a társadalmi értékekhez. Ma már számolni kell az agrárpiacok nagymértékű ingadozásával, a nem várt éghajlati és környezeti katasztrófák negatív hatásaival, valamint új betegségek egész sorával a humán-, az állat- és a növényegészségügyben.
Ezeknek az átfogó és lényegi kihívásoknak csak úgy lehet megfelelni, ha a tudás-transzfer eddig kialakult rendszere egy olyan új kultúra irányába fejlődik, amely képes integrálni és résztvevővé tenni a vállalkozásokat a kutatási folyamatban.
Az innovációs eredmények széleskörben történő alkalmazásához lehetővé kell tenni a felhalmozott tudás-vagyon szabadabb felhasználását.
A kedvező folyamatok generálása érdekében az EU-nak mielőbb létre kell hoznia a kutatási és innovációs eredmények hatékony eszköztárát a szélesebbkörű felhasználás érdekében, és elő kell segítenie, hogy a gyakorlat által felvetett kérdésekre hatékony innovációs válaszok szülessenek.
A fenti feladatok sikeres megoldása szükségessé teszi az EU-költségvetési források allokációját is! (Agrárhírek)