WebTV – magyar megfogalmazásban
Az Interface Kft. munkatársai az innovatív szoftverfejlesztési pályázaton nyert támogatással dolgozták ki a WebTV-koncepciójukat megvalósító programrendszert. A program alapvetően egy új tömörítési eljárást alkalmaz, amellyel kis sávszélességű internet-kapcsolaton keresztül is lehet HD-minőségű képfolyamot továbbítani.
A cég a magyar viszonyoknak megfelelő internetátvitelt és a magyar médiapiacot figyelembe véve alkotta meg "Digitális Médiaplatform Rendszer"-ét, amellyel benevezett 2010-ben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség KMOP 1.1.4-09. Vállalati Inováció támogatása pályázatra és támogatást nyert. Ebből a pénzből az Interface szakemberei felépíthették a programrendszer futtatására alkalmas mintarendszert és elkészíthették a legfontosabb programmodulokat. Ezzel lehetőség nyílt arra, hogy az elméletüket gyakorlatban is kipróbálják. A próba sikerült és ezt be is mutatták a sajtó képviselőinek. Ezután következnek azok a potenciális érdeklődők, akik a programrendszert alkalmazásba tudják venni, ha üzleti fantáziát látnak benne.
Mit tud az Interface programja?
Alapvetően egy új tömörítési eljárást alkalmaz, amellyel kis sávszélességű internet-kapcsolaton keresztül is lehet HD-minőségű képfolyamot továbbítani. Két különböző sávszélességű vonalon kapcsolódtak a központi szerverhez, ahonnan sportközvetítést "sugároztak". A műsort az alacsony sávszélességű kapcsolaton is szaggatástól mentesen lehetett élvezni. A programot az új mobil eszközökkel (pl okostelefonnal) is lehet "fogni", így már egy táblagépen is élvezhető a tééműsor. A vétel beállításához, a csatornaváltáshoz a távirányítókon is megtalálható mindösse hat gombot használnak, ezzel meglehetősen egyszerű a kezelés – a használók örömére.
A program a reklámsugárzásokat igény szerint képes szabályozni. Az előfizető maga állíthatja a lehetséges hirdetésfajták közül, hogy melyikből hány százalékot kér. Ezzel a hirdetők olyan potenciális fogyasztókhoz tudják eljuttatni a hirdetéseiket, akik vállalták a megtekintésüket. Például: aki építkezik, és az építőanyag-hirdetéseket kéri, az biztosan megkapja őket, és nem bombázzák feleslegesen szárnyasbetét-reklámokkal.
Mivel interneten keresztül történik az adatátvitel, a fogyasztó szokásai jól mérhetők (akár akarja, akár nem), sőt, egyéb interaktivitás is megvalósítható, például szavazás egy produkcióval kapcsolatosan, vagy véleményalkotás egy vitaműsor esetén. A fantázia itt határtalan lehetőségeket nyújt, ám ezekről csak álmodoznak a fejlesztők. Előbb egy konkrét "médiabirodalomnak" kellene felkarolnia a lehetőséget, amit ez a program nyújt. Segítségével a tartalom az előállítójától sokkal rövidebb úton eljuttatható a fogyasztóhoz, mint eddig: tartalomszolgáltató –> internetszolgáltató (mint hordozó közeg) –> végfelhasználó. Így aki tartalommal rendelkezik, az azonnal eljuttathatja a tartalmat a fogyasztóhoz, nem szükséges egyéb közvetítőket, szervezőket bevonni, arra itt van ez a program. Szó lehet igény szerinti kínálatról, és az sem csalódik, aki a megszokott csatornakínálatban gondolkodik, amikor élő műsorokról van szó.
Az ötlet tehát – ha a földön nem is –, de a szerverben hever. Csak érte kell nyúlni és kipróbálni. (InfoVilág)