„Öngyógyító” chipeket tesztelnek
Egy amerikai kutatócsoport bejelentette, hogy olyan chipeket tesztelnek, amelyek meghibásodás esetén képesek önmagukat megjavítani. Bár a kísérletek még kezdeti stádiumban járnak, reményeik szerint fejlesztésük egy napon hozzájárulhat az űrexpedíciók sikeréhez.
A csapat egy olyan áramkört hozott létre, amely egy esetleges repedés esetén képes saját magát megjavítani. A működési elv egyszerűnek tűnhet: a chipek a hiba észlelésekor folyékony fémet fecskendeznek a meghibásodott területre, hogy így helyreállítsák a vezetőképességet – írja az Advanced Materials.
A folyamat ráadásul hihetetlenül gyors: hamarabb végbemegy, mint egyetlen szempillantás, így megoldást jelenthetne a bolygóközi utazást megakadályozó problémákra is – vagyis arra, hogy jelenleg a hibás áramköröket csakis kézzel lehet kicserélni az űrhajókon, ami az űrben sokszor kivitelezhetetlen.
A technológia a szakemberek szerint azonban nemcsak az űrutazást tehetné biztonságosabbá és hatékonyabbá – jótékony hatásait a mindennapi életben is észlelhetnénk. Tartósabbak lehetnének például az autókban használt elektromos akkumulátorok is, aminek köszönhetően a járműveket olcsóbb lenne fenntartani. (OrientPress)