Francia típusú vállalkozásfejlesztés Békésben
Francia minta alapján az országban egyedülálló vállalkozóvá válást segítő program indult Békés megyében; a "vállalkozás-keltetőben" a jelöltek saját cégük elindításához kapnak szakmai és anyagi segítséget - mondta Erdős Norbert kormánymegbízott csütörtökön Békéscsabán.
A "Couveuse" vagy "vállalkozás-keltető" program tíz esztendeje indult Franciaországban, majd az ott kialakult sikeres gyakorlatot felhasználva Belgiumban, illetve Portugáliában - mondta a fideszes országgyűlési képviselő a kezdeményezésről rendezett konferencia előtti sajtótájékoztatón.
A saját szakmájukban jártas jelöltek egy éven át kapnak segítséget vállalkozásuk elindításához. Az első félévben képzéseken vesznek részt, a minimálbér 60 százalékának megfelelő keresetpótló támogatást kapnak, de mindemellett már el is kezdhetik vállalkozói tevékenységüket. A második szakaszban már önálló vállalkozóvá vállnak, a munkaügyi központ azonban adminisztratív és jogi segítséget nyújt többek között a hatósági engedélyek megszerzéséhez, és vállalkozóvá válási támogatást is folyósít nekik - tudatta a politikus.
Nagy Ágnes, a Békés Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának vezetője, elmondta, a korábbi kezdeményezésektől eltérő program előnye, hogy a jelöltek az első félévben anélkül próbálhatják ki a vállalkozóvá válást, hogy viselnék annak kockázatát.
A munkaügyi központ kilenc kirendeltségén ősszel indult toborzóprogram során összesen száznegyvennégyen jelentkeztek a "vállalkozás-keltetőbe", közülük választották ki több forduló során azt a húsz jelöltet, akik elkezdhetik a hathónapos képzést - tudatta a szakember.
A kiválasztás során elsősorban azt vizsgálták, mennyire piacképes a jelölt által tervezett szolgáltatás vagy termék. A vállalkozó-jelöltek között van, aki egyedi mezőgazdasági termék előállításával, más informatikával, szépség- vagy textiliparral szeretne foglalkozni - mondta az igazgató.
Aszódi Melinda, a Könnyűipari Műszaki Főiskolán szerzett diplomát, s saját cipőtervező és -készítő vállalkozását indítaná el. Mint a sajtótájékoztatón elmondta, hagyományos technológiával készült, divatos, minőségi cipőinek elsődleges célcsoportjába a 20-45 év közötti nők tartoznak.
Czebe Mihály - aki az asztalos szakma alapjait édesapja mellett sajátította el - több lábon álló bútoripari vállalkozásba kezdene. Az egyszerű javítások mellett, nagyobb felújításokat is vállalna, s elkezdené saját tervezésű bútorainak gyártását is - árulta el a szeghalmi férfi. (MTI/Vnegyed)