Nem a sok "kihívás" a gond. Gondok voltak, vannak, lesznek. Hanem az a gond, hogy jövőre, meg két év múlva, meg három év múlva is ez lesz. Meg talán öt év múlva is (a három az tutti).
Annak idején az egyik manegér képző kurzuson azt tanították, hogy a vezetőnek egyetlen (érdemi) dolga van: jövőt kell "adni" a beosztottaknak vagy követőknek. (Alkalomadtán el kell hitetnie, hogy holnap vagy holnapután vagy akármikor jobb lesz - a cégnek vagy az országnak.)
Most meg olvasom, hogy gyerekesek azt mondják: tudom, hogy az én életemben nem - de majd a gyerekemnek jobb lesz...
Dermesztő.
Már az ország működését veszélyezteti a korrupció a KIM szerint is
Csak politikus garantálhatja a politikamentességet a közigazgatásban, és nem összeférhetetlen, hogy az önkormányzatok ellenőrzésére hivatott kormányhivatalok vezetői és a polgármesterek egy frakcióban ülnek a parlamentben – mondta egy csütörtöki konferencián a fővárosi hivatal vezetője, aki egyben fideszes képviselő. Az igazságügyi tárca főosztályvezetője szerint fordulóponthoz érkezett a hazai közigazgatás: ha nem lépnek fel a mindent behálózó korrupció ellen, könnyen széteshet az egész igazgatási rendszer. A hivatalvezetők többsége elismerte, hogy a politika nyomást gyakorol a szervezetre, de kerülték a túl forró témát.
Az elmúlt 35 évben hivatalosan 1979-ben tárták fel a legtöbb korrupciós ügyet Magyarországon, a legkevesebbet (335-öt) a rendszerváltás évében. Tavaly mindössze 541 ügyet tártak fel a hatóságok – mondta egy csütörtöki konferencián Kovács Attila, a főügyészség kiemelt ügyek osztályának vezetője. Pedig a korrupcióellenes csomagon dolgozó Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) legfrissebb felmérése szerint az emberek 63 százaléka ismeri el, hogy kapcsolatain keresztül intéz el ügyeket, 9 százalékuk pedig hajlandó kenőpénzt is fizetni ezért.
A Transparency Internatilonal által szervezett „Hatósági ellenőrzések korrupciós kockázatai” című konferencia több előadója is azt hangoztatta, hogy Magyarországon évek óta növekszik a korrupció mértéke, még ha ez a hivatalos statisztikákból nem is látszik. A civil szervezet idei felmérése, a Globális Korrupciós Barométer szerint ugyan az európai uniós átlag szintjén vagyunk, de a helyzetünk évek óta nem változik, nem javul.
A csütörtöki konferencián a Legfőbb Ügyészség osztályvezetője azt hangsúlyozta, hogy a nagy ellenőrző szervezeteknél – mint az adóhatóságnál, a munkaügyi hivatalnál – évente tíz alatt marad a feljelentéssel végződő belső korrupciós ügyek száma, pedig ezek az intézmények több ezer, esetenként több tízezer (a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, NAV például 23 ezret) munkatársat foglalkoztatnak. Horváth Viktor, a KIM főosztályvezetője egyenesen azt mondta, a hazai közigazgatás fordulóponthoz érkezett, ha nem lesz változás, az egész rendszer széteshet és a hálapénz miatt fertőzött egészségügy sorsára juthat. (A főosztályvezető megjegyzése azért érdekes, mert októberben a belügyminiszter, Pintér Sándor még azt nyilatkozta, hogy visszaszorulóban van a korrupció Magyarországon.) (HVG, rövidítve)