Lehet kommunikálni a kómás betegekkel?
Elektroenkefalográfiás készülék (EEG) segítségével sikerült megállapítaniuk kanadai orvosoknak, hogy véglegesen vegetatív állapotúként diagnosztizált páciensek valójában tudatában voltak az őket körülvevő világnak. A technika mozgatható, olcsó változata is kifejleszthető, amely lehetőséget kínál az ágyhoz kötött betegek pontos diagnózisára és a velük való kapcsolattartásra.
Az állandósult vegetatív állapotban a páciens az éberség jeleit mutatja anélkül, hogy tudatában lenne saját magának vagy környezetének, míg a kómában lévő ember sem az éberség, sem a tudatosság jeleit nem mutatja.
Adrian Owen és Damian Cruse, a kanadai Nyugat-Ontariói Egyetem kutatói tizenhat agykárosodott, vegetatív állapotban lévőként diagnosztizált pácienst vizsgált meg, valamint 12 egészséges kontrollszemélyt. Tesztjükhöz EEG-készüléket használtak, amelynek elektródáit a vizsgált személy koponyájához rögzítik, majd az elvezetések útján észlelik és rögzítik az agysejtek aktivitásából eredő elektromos jeleket.
A vizsgált 16 beteg közül három határozottan és visszatérően az agyi aktivitás jeleit mutatta egyértelmű EEG-válasz formájában, amikor megkérték, hogy képzelje el, mintha jobb keze és lábujjai mozognának. Bár eközben nem mozgott kezük és lábuk, agyuk mégis egyértelműen olyan jeleket adott, mint a kontrollcsoportban lévő emberek agya.
A kutatók úgy vélik, hogy módszerük továbbfejlesztve az igen-nem válaszoknál mélyebb kommunikációt is lehetővé teheti egyes páciensekkel, akik ezen az úton megoszthatják belső világuk történéseit az orvosokkal. (MTI/Index, rövidítve)