Jövőre 1400 milliárd forintnyi pályázati pénz az ÚSZT-ben
A kormány alapjaiban változtatta meg a pályázati rendszert, hogy céljai szerint még több forrás legyen lehívható. Molnár Ágnes államtitkárt szegedi látogatása alkalmával kérdeztük arról, hogy a konkrét számok tükrében látható-e már pozitív változás.
„Az Orbán-kormány egy kaotikus, áttekinthetetlen, minden stratégiát nélkülöző fejlesztéspolitikai rendszert örökölt elődeitől. Az előző kormányokkal ellentétben mi nem engedhettük meg magunknak az ország kárára azt a luxust, hogy fenntarthatatlan beruházásokra vagy kevesek érdekeit szolgáló pályázatokra pocsékoljuk el a megmaradt forrásokat” – mondta el portálunknak Molnár Ágnes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára – aki az ELI-lézerprojekt konferenciáján vett részt Szegeden –, kiemelve, hogy a korábbi káosz helyett most egységes stratégiai szemléletmód uralkodik.
Kevesebb adminisztráció, rövidebb elbírálás
„Ehhez azonban nélkülözhetetlen volt a fejlesztéspolitika gyökeres megújítása, amely azt a törekvést szem előtt tartva indult meg, hogy a rendszer egységes, átfogó stratégia és fókuszált fejlesztési célok mentén épüljön fel és működjön. Januárban indítottuk útjára az Új Széchenyi-tervet, amely világos stratégiai szempontok mentén, egységesen kezeli az uniós és hazai fejlesztési forrásokat, pénzügyi eszközöket és az országos célok megvalósítását szolgáló kiemelt beruházásokat” – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzáfűzte: az Új Széchenyi-terv arra ösztönzi a pályázókat, hogy saját életképes, hosszú távon fenntartható üzleti terveik és ne a pályázatok terhére elszámolható költségek alapján pályázzanak. „Az új pályázati rendszer és eljárásrend mindemellett kevesebb adminisztrációval, rövidebb elbírálási határidőkkel jár, hogy minél gyorsabban, egyszerűbben juthassanak a forrásokhoz a pályázók” – emelte ki. (SzegedMa, rövidítve)