Fejlesztési tapasztalatok a dél-alföldi régióban
A Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács ülésén a legnagyobb érdeklődést az a 150 oldalas tanulmány váltotta ki, melyet Tapasztó Dénes tervezési projektmenedzser készített kollégájával, Tóth Róberttel Fejlesztési tapasztalatok a dél-alföldi régió leghátrányosabb helyzetű kistérségeiben a 2007-2010 közötti időszakban címmel.
Hatalmas munka eredménye az öt leghátrányosabb kistérség – a bácsalmási, jánoshalmi, kisteleki, mezőkovácsházi és sarkadi – komplex helyzetének elemzését tartalmazó felmérés, amely rámutat arra, hogy az elmúlt évek különböző próbálkozásai ellenére mégsem sikerült elmozdulni a holtpontról. Az első rész statisztikai adatokat tartalmaz 8-10 évre vonatkozóan, a második kimutatást arról, hogyan tudtak az említett kistérségek élni az EU-s források felhasználásának lehetőségével, a harmadik pedig rövid javaslatcsomagot, mire koncentráljanak a jövőben, milyen fejlődési irányban érdemes elindulniuk.
Egyre több pályázaton nyertes bukik be
Az utóbbi időben elterjedni látszik az a gyakorlat, hogy egyre több, pályázaton nyertes vállalkozás képtelen eleget tenni a vállalt feladatoknak, így a támogatás visszafizetésére kényszerül. Ez történt az ABO MIX Takarmányipari Zrt.-vel is, amely kondorosi telephelyein munkahelymegtartással összefüggő korszerűsítésre közel 80 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült. A Magyar Államkincstár Békés Megyei Igazgatóságának értesítése alapján a kedvezményezett ellen csődeljárás van folyamatban, így az Államkincstár részletes indoklása alapján a támogatási összeg visszavonását és a közel 35 milliós kamat kifizetését javasolja. (SzegedMa, rövidítve, teljes cikk az Üzletfejlesztési Portálon >>> fog megjelenni)