Foto-bioreaktort helyeztek üzembe
Az Első Magyar Algatechnika Kft. algakutatási centrumában az algatechnológia segítségével és a KMOP pályázat támogatásával megépített foto-bioreaktor próbaüzembe helyezésével az első lépést megtette annak a megcélzott fejlesztésnek az elérése érdekében, hogy immár Magyarországon is nagyüzemi mennyiségben állíthassanak elő biomasszát, megújuló energia alapanyagokat, humán és állati táplálék-kiegészítőket, valamint értékes kozmetikai- és gyógyszeralapanyagokat.
Az Első Magyar Algatechnika Kft. (illetve jogelődje az Intelcom Mérnöki Kft.) négy évvel ezelőtt, 2007 tavaszán - környezettudatos üzletpolitikájába illeszkedően - döntött a megújuló energiák támogatásáról, így algakutatásai megindításáról. Kísérleti alga-előállító foto-bioreaktorukat már a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében kiírt EU pályázatán elnyert forrásból építették. Kutatásaik mind az algából nyerhető hasznos alapanyagokra, mind pedig a maximális széndioxid lekötés elérésére kiterjednek. 2010. március 23-án az Intelcom Mérnöki Kft. és a GREENFLOW CORPORATION Zrt. egy algakutatási centrum és egy - Európában újszerű - bioalga üzem létrehozását célozta meg, közös szándéknyilatkozatuk aláírásával. A terv már akkor az volt, hogy az algatechnológia alkalmazásával Magyarországon is nagyüzemi mennyiségben állítsanak elő bio-üzemanyagot, biomasszát, valamint értékes kozmetikai- és gyógyszeralapanyagokat.
Mivel az algaeredetű termékek, kivonatok értékes, egyedi, mesterségesen utánozhatatlan hatóanyagokat - vitaminokat, ásványi anyagokat, telítetlen zsírsavakat, antioxidánsokat, színanyagokat – tartalmaznak, egyre népszerűbbek, és egyre sokoldalúbban használják fel őket táplálék kiegészítőként, preventív szerként az egészségmegőrzésben és a testápolásban, valamint terápiás szerként a gyógyászatban.
Új irány az ipari, energetikai szektorban történő felhasználás. Az algák a fényenergiát és a szén-dioxidot a szárazföldi növényekhez képest többszörös hatékonysággal alakítják át kémiai energiává. Az így termelt alga-biomasszát közvetlenül megújuló energia forrásként, vagy olaj, keményítő, cukor tartalmát közvetve – biogáz termelés adalékanyagként, vagy bio-üzemanyag előállítására – lehet hasznosítani. (Sajtóközlemények, rövidítve)