Egy nap a kézzelfogható innovációról
Szeptember 16-án egész napos innovációs rendezvényt tartottak a Nagykanizsai Inkubátorház és Innovációs Központban. A megjelenteket a rendezők nevében Cserti Csilla, az intézmény vezetője köszöntötte. Őt Cseresnyés Péter Nagykanizsa Megyei Jogú Város polgármestere követte, majd dr. Birkner Zoltán a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszának igazgatója szólt az innovációról.
Magyar Dániel, a Pannon Novum Regionális Innovációs Ügynökség (RIÜ) vezetőjének köszöntője után két szekcióban kezdődött meg a program. A Szakértői részben a FATE projektek nemzetközi és hazai példáival ismerkedhettek meg Kalcsú Zoltán (RIÜ) innovációs menedzser előadásában. Másodikként Kerekes Gábor, a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány nagykanizsai irodavezetője a kombinált mikrohitel konstrukcióról adott tájékoztatást. Mihovics Zoltán szakértő a kanizsai Inkubátorház létrejöttének történetéről tartott rövid ismertetőt.
Előadása jól illeszkedett a FATE projektben megfogalmazott célokhoz. Ezután Varga László tervező ismertette az Inkubátorház északi oldalán található, volt laktanyaépület hasznosítására készült terveket. A tervek közül előzetesen azt támogatták a legtöbben, hogy az épület elbontása után egy ipari termelésre és raktározásra alkalmas csarnokot kellene építeni. A végső szót azonban a tulajdonos önkormányzatnak kell kimondani, akinek a hasznosítás, a működtetés és a finanszírozás kérdéseit is tisztázni kell.
A másik szekcióban a Pannon Egyetem hallgatói és a Zsigmondy-s diákok hallgattak érdekes előadásokat. A sort dr. Skrop Adrienn a Pannon Egyetem adjunktusa nyitotta, aki a világhálón elérhető keresőrendszerek használatáról beszélt. Baloghné Békési Beáta az Inkubátorházban működő Matek Oázis Kft. tevékenységét mutatta be. A roppant szórakoztató, interaktív előadás végén a diákok tapssal jutalmazták az előadót. Hát igen, így is lehet a sokak által mumusnak tartott tantárgyról beszélni. A világ egyik leginnovatívabb fejlesztéséről, a Solo-Duo hibridautóról tartott videoképes előadást az őriszentpéteri Antro Nonprofit Kft. fejlesztőmérnöke Hivessy Géza, aki a fejlesztés folyamatát mutatta be.
Az I. Nagykanizsai Innovációs Nap kiemelt programja volt az a kiállítás, ahol a hazai és a nemzetközi innováció termékeivel ismerkedhettek meg az érdeklődők. Az épületben a 3D-s szkenner működéséről Faragó Zsolt, a TISZK tanára tartott bemutatót. Mellette a gyermekbarát és egészséges élelmiszer termékcsalád halételeiből kóstolhattak a látogatók. A magyar fejlesztésű halvirsli, halsonka és halpárizsi egyedi és különleges ízeiről bárki meggyőződhetett.
Nemzetközi innovációs megmérettetésen lett díjazott a Kartonbútor Art Design cég bútorkollekciója és a Barna Tamás nevével fémjelzett Mágnesfal. Termékbemutatójuk mindenképpen jól jelzi a hazai innováció sokszínűségét. Gráner Józsefet nem szükséges a nagykanizsaiaknak bemutatni, hiszen 3D-s filmjei és diái már eddig is sok ember tetszését vívták ki. Az inkubátorházban bemutatott diasorozata a kiállítás egyik leglátogatottabb eleme volt. Az Inkubátorház kiállítói közül a Foran Kkt. forgalomtechnikai eszközeinek legújabb fejlesztéseivel rukkolt ki. A Pannon Novum és a Pannon Egyetem információs anyagaival jelentkezett a kiállításon.
Egész nap működött a levegőből vizet előállító automata berendezés, amit először a Víz világnapján láthatott a közönség. A Hervis elektromos kerékpárjával jelent meg a kiállításon, de az épület parkolójában ki is lehetett próbálni ezeket az eszközöket, csakúgy, mint a Gauswhell-t és a nagy népszerűségnek örvendő Segway-t. Szinte megállás nélkül használták ezeket az újszerű alternatív közlekedési eszközöket. A Toyota legújabb hibridautói közül egyet tesztvezetésre is el lehetett vinni és a délutáni előadások is ezzel a témával indultak.
Tóth Tamás gépészmérnök - az ASC Vent Kft. részéről - a megújuló energiák használatáról tartott szakszerű előadása után, Nádasi Tamás vezérigazgató az Aquaprofit Zrt. tevékenységét mutatta be. Előadása kitért cégük innovációs tevékenységére és jövőbeli terveire. Ezt követően a Mágnesfal és a Kartonbútor kifejlesztéséről hangzott el ismertető. Az előadások dr. Bertók Botond logisztikai rendszereket bemutató prezentációjával folytatódott. A Pannon Egyetem oktatója büszkén említette, hogy a logisztikai képzésnek Nagykanizsa ad helyet
Az I. Nagykanizsai Innovációs Napot a forgalomtechnikai eszközöket forgalmazó Foran Kkt-t, s annak profilját bemutató Vántsa Előd zárta, majd kisorsolták az inkubátorházról szóló kvíz nyerteseit. (Kanizsa)