Európa 2020? Globális verseny? Versenyképesség? Innovációs kiadások növelése? Bruhaha...
Örülj, ha megéred a 2020-at... :-)
Legyen szép napod és dobj néhány rugót a devizahiteles barátaidnak is, aztán köszönd meg a politikusaidnak!
Ha Olaszország csődbe megy, mindenki csődbe megy
Az olasz adósságfinanszírozásra fizetett kamatok hat százalék körül járnak, ez az a szint, ami után a görögök, az írek és a portugálok sem tudták elkerülni, hogy mentőcsomagot kérjenek. Olaszország kimentése elemzők szerint már túl nagy falat lenne, ezért most nagyon gyorsan megoldást kell találni, különben mindent elsöpör az olasz csőd.
Nincs idő tökölődni
Még Görögország esetében egyesek nem zárták ki a csőd valamilyen formájának a lehetőségét, addig Olaszország esetében egyszerűen nem létezik ilyen alternatíva. Ez ugyanis olyan viharokat gerjesztene a pénzpiacokon és a bankszektorban, amely rövid áttétel után könnyen derékba törné a 2009 márciusában elindult kilábalást. Így most a legfontosabb talán az lenne, hogy Olaszország minél gyorsabban egy hihető és egyben látványos tervvel rukkoljon elő, ami nem átmeneti megoldást kínál, hanem hosszú távon stabilizálja a helyzetet.
Ugyanis amellett, hogy a piacok ilyen látványosan képesek demonstrálni, hogy már megunták a „huza-vonát”, egy elhúzódó adósságrendezés keltette pesszimista hangulat alaphangon tovább ronthatja a befektetői vagy a fogyasztói bizalmat, ami a vártnál lassabb vagy akár teljesen lelassuló gazdasági növekedésben is testet ölthet.
Másrészről azonban, a borús hangulat miatt megcsappanó globális kockázatéhség egyúttal a keresletet is visszafoghatja a relatíve rizikósabbnak ítélt pénzügyi eszközökben, amelyek köre gyorsan tágul, és amely alól már inkább csak a bunkerként használt német és amerikai állampapírokat lehet egyértelmű és stabil kivételnek tekinteni. (eddig Index, összeollózva)
Bóvlinak minősítették Írország adósságát is
Megvonta a befektetési ajánlású szuverén adósosztályzatot Írországtól kedden a Moody's Investors Service, arra a véleményére hivatkozva, hogy Írországnak újabb külső pénzügyi segítségre lehet szüksége.
A nemzetközi hitelminősítő kedd esti londoni bejelentése nyomán háromra emelkedett azoknak az euróövezeti tagországoknak a száma, amelyeknek befektetési szint alatti, vagyis spekulatív - piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - államadós-kockázati besorolásaik vannak. A másik két állam Portugália, illetve Görögország; ez utóbbira a hitelminősítők már csődközeli állapotra figyelmeztető osztályzatokat tartanak érvényben. (emmeg Hír24/FN)