Mesterséges hasnyálmirigy készül
Jó hír a cukorbetegségben szenvedőknek, hogy három évtizednyi fejlesztés után a kutatók végre közel járnak egy, a mindennapi életben is kényelmesen használható mesterséges hasnyálmirigy létrehozásához.
Reménykeltőek azok a kutatási eredmények, melyek az Amerikai Diabétesz Társaság San Diegó-i konferenciáján mutattak be. A Bostoni Egyetem és a Massachusettsi Általános Kórház kutatói az Abbott Laboratories vállalat glükózmonitorát, és az Insulet cég laptoppal irányítható inzulinpumpáját tesztelték – írja a mediapress.
A szakértők szerint a rendszer eléggé mobilis ahhoz, hogy az egyes típusú cukorbetegségben szenvedők nyugodtan járkálhatnak vele, vagy akár szobabiciklizhetnek is. Ez azért óriási előrelépés, mert az eddigi eszközök a kórházi ágyhoz és infúzióhoz kötötték a betegeket.
Dr. Aaron Kowalski, a Juvenile Diabetes Research Foundation munkatársa közel öt éve foglalkozik a szerv kifejlesztésével. Szerinte ebben az időszakban nagy előrelépések történtek, de még így is túlságosan lassúnak találja az ütemet. Szervezete felszólította a szenátust: utasítsa az illetékes bizottságot, hogy ne akadályozzák a kutatásokat és az új technológiák jóváhagyását. Nem ő az egyetlen, aki elégedetlen: az Egyesült Államokban politikusok és a cukorbetegek érdekképviseletei is nyomást gyakorolnak a törvényhozásra. Azt szeretnék elérni, hogy végre jogszabályilag is bevezessék a találmány előzetes változatát.
A British Medical Journal című lapban azt állítják, hogy a mesterséges hasnyálmirigy elterjedése 25 év alatt kétmilliárd dollárt takaríthat meg a Medicare egészségbiztosításnak csak a diabétesz szövődményeire fordított kiadások tekintetében.
Ennek ellenére azt mindenki elismeri, hogy a cukorbetegek életét jelentősen megkönnyítő, a diabéteszesek vércukrát mérő, és az inzulint automatikusan adagoló új szerkezet kereskedelmi forgalomba helyezésére még jó ideig várni kell. (MTI/Orientpress)