Hatezernél több szabadalmat bukott a Google
Habár közel egymilliárd dollárt kínált az internetes cég a válság nyomán csődbe ment Nortel Networks szabadalmaiért, azok végül több, konzorciumba csoportosult vállalat markában kötöttek ki. A cégek a Google ajánlatának többszörösét szurkolták le a szabadalmakért.
Szakértők szerint jó, ha másfél milliárd dollárt értek a 2009-ben becsődölt Nortel Networks szabadalmai, így feltehetően nagy meglepetés érte őket, de az egész szakmát is a minap, mikor kiderült, hogy a licit egészen 4,5 milliárd dollárig kúszott fel. A Nortel tulajdonában lévő szabadalmak ugyanis ennyiért keltek el, s ami további meglepetés, hogy azok végül nem a szorgalmasan licitáló Google birtokába kerültek, hanem egy, főként a keresőcég konkurenseit tömörítő konzorcium tett szert rájuk.
A vevő az Apple, a Research in Motion (RIM), a Microsoft, az Ericsson és a Sony cégekből állt össze. Közülük a RIM és az Ericsson azt is elárulta, hogy mennyit toltak be a közösbe a szabadalmakért. Előbbi 770 millió dollárral szállt be, utóbbi pedig 340 millió dollárt fizetett – derül ki a cégek közleményéből. Az Apple, a Microsoft és a Sony eddig még nem részletezte a Nortel tulajdonaiért kifizetett összeget. Addig viszont nem tudjuk megmondani pontosan, hogy melyik cég milyen arányban fog részesedni a szabadalmak révén a jövőben létrejövő licenszelési megállapodásokból.
Két dolog azonban teljesen világossá vált: míg a konzorcium tagjai hosszú távon mindenképpen nyernek befektetésükkel, ugyanakkor a Google-nek ez hatalmas zakót jelent, hiszen a cégek között rendületlenül zajló szabadalmi perekben óriási előnyt jelentett volna számára, ha egyetlen cégként tett volna szert egy egész, több mint hatezer szabadalomból álló portfólióra.
Ugyanakkor a másik oldal, az „ötök” konzorciumának lépése jogosan vetheti fel azt a kérdést: vajon egy Android-ellenes tábort képeznek a cégek? Akkor viszont mit keres a szövetségben a Sony és az Ericsson? Talán azt tervezik, hogy a jövőben szakítanak az Androiddal? Nem valószínű. Inkább arról lehet szó, hogy meg akarják akadályozni, hogy a már így is grandiózus globálcéggé növekedett Google támadó pozícióba kerülhessen Android platformjával a szabadalomsértési vitákban, hatezer újonnan megszerzett szabadalom révén. Egymással pedig majd letudják a megkaparintott szabadalmakkal kapcsolatosan felmerülő vitákat keresztmegállapodásokkal, ahogy tették ezt eddig is (gondoljunk csak a Nokiának a Microsofttal, majd később az Apple-lel kötött megállapodására). (MarketWatch/Nortel/itb)