Záporoznak a kínai bejelentések
A kínaiak eddigi legnagyobb magyarországi befektetése az volt, amikor idén januárban a Wanhua Industrial Group felvásárolta a BorsodChem Zrt. 96 százalékát. Mindkét vállalat a saját kontinensén a vegyipar vezető termelője, az integrációval globális szereplővé váltak. A Wanhua 2010-ben összesen 140 millió euró forrást biztosított a BorsodChemnek a vállalat tőkeszerkezetének átstrukturálásához.
Márciusban jelentették be, hogy kétmilliárd forintos beruházással napelemeket és napkollektorokat gyártó üzem épül Berettyóújfaluban. A kínai többségi tulajdonban lévő Orient Solar Kft. új üzemében összesen négyezer négyzetméteren, három üzemcsarnokban folyik majd a termelés. A kft. magyar igazgatója azt is bejelentette, hogy egy kínai cég tízmilliárdos beruházással Gyulán épít gyógyszergyárat saját fejlesztésű, a kínai piacra szánt termékei előállítására.
Ugyancsak márciusi hír, hogy Szolnokon kiemelt állami támogatással citromsavgyár létesülhet, a China BBCA Group Corporation legalábbis ilyen tartalmú szándéknyilatkozatot írt alá. A 18 milliárd forintos zöldmezős beruházáshoz húszhektárnyi területet biztosít a város.
A Huawei április közepén jelentette be, hogy felfuttatja magyarországi termelését, és a logisztikai szolgáltatások bővítésével Magyarország lesz a cég második legnagyobb ellátóközpontja. Kriza Ákos miskolci polgármester pedig egy LED-összeszerelő és -fejlesztő üzem miskolci létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot. A kínai beruházás összege várhatóan meghaladja a tízmillió eurót. A kínai társaság képviselői júniusban ismerkednek meg a miskolci helyszínnel.
Megállapodás van arról, hogy a China Railway Construction Company részt vesz magyarországi vasúti fejlesztésekben, Fellegi Tamás fejlesztési miniszter egyik nyilatkozata szerint arra is van esély, hogy kínaiak építsék meg a reptéri gyorsvasutat. Az autóiparban is látnak lehetőséget, a King Long United Automotive Industry autóbusz-összeszerelő üzemet építene Magyarországon. (origo)