Plusz 7 milliárd jut a DDRFÜ-nél a régió gazdaságélénkítésére
Az Európai Bizottság 2007. augusztus 1-én fogadta el a Dél-dunántúli Operatív Program (DDOP) végleges dokumentumát, amely 220 milliárd forintot irányzott elő a régió gazdaságélénkítő folyamatainak finanszírozására. A 2011-2013-as akcióterv során 47 milliárd forintnyi maradványösszeget lehet felhasználni az idén elfogadott Új Széchenyi Tervben lefektetett prioritások mentén. Dr. Farkas Tibor, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség (DDRFÜ) ügyvezető igazgatója szerint főleg a foglalkoztatás-bővítő beruházások támogatását kívánják előtérbe helyezni.
Dr. Farkas Tibor tavaly szeptember végén foglalta el hivatalát a DDRFÜ élén, akkor még 40 milliárdra becsülték a 2013-ig felhasználható forrásokat. Azóta azonban életbe lépett az Új Széchenyi Terv, amely meghatározza azokat a prioritásokat, amelyeket szem előtt tartva szándékoznak ösztönözni elsősorban a kis- közepes vállalkozások (kkv-k) beruházás-fejlesztéseit.
A korábban becsült összeghez képest hétmilliárd forinttal emelkedett a felhasználható összeg. A kkv-k esetében jelentős nagyságrend fordítható a turisztikai szolgáltatások fejlesztésére. Ennél kevesebb, de közel hatmilliárd forint jut gazdaságfejlesztésre, beleértve a telephelyek és ipari parkok fejlesztését, valamint az ipartelepítést is - közölte a szakember, aki hozzátette, hogy közel 22 milliárd forint jut a közúti közlekedés javítására, a csapadékvíz-elvezetésre, illetve az omlásveszélyes partfalak mentesítésére.
Noha ezek a kiírások elsősorban önkormányzatok és állami szervek részére szólnak, a kivitelezésben a kkv-knak is meghatározó szerep juthat, így közvetve ők is részesülhetnek a támogatások hatásából.
A Széchenyi-terv januári meghirdetése óta folyamatosan jelennek meg a kiírások, a pályaműveket illetően eddig a klaszterfejlesztésre és a turisztikai szolgáltatások fejlesztésére érkeztek be pályázatok.
Az igazgató szerint a Dél-Dunántúlon mindenképpen szükségesek ezek a beruházások, ezért azokat a pályázatokat is várják, amelyek jelentős foglalkoztatottság-bővítést eredményezhetnek és egyúttal olyan beruházásokat honosítanak meg, amelyekhez a régióban a legjobbak az adottságok. Farkad Tibor hangsúlyozta, még nincsenek nevesítve a projektek, hiszen majd csak a benyújtandó pályázatok értékelésekor derül ki, hogy akár a telephelyfejlesztés vagy az ipari parkok fejlesztésének területén melyek lesznek a legjelentősebb beruházások.
Maguk a pályázati felhívások ütemezetten jelennek meg, a DDRFÜ-nél pedig a felfokozott várakozások miatt rendkívül élénk érdeklődésre számítanak. (pecsiujsag.hu)