Nem tudom miért merül fel bennem újra és újra az az érzés, hogy az egyes országok a legkellemetlenebb és/vagy leghaszontalanabb politikusaikat "deportálják" Brüsszelbe, azzal a felkiáltással, hogy hátha majd ott kevesebb kárt okoznak - vagy ha valamit mégis összekuszálnak, hazavágnak (netán ellopják az ezüst étkészletet vagy a szállodai törülközőket), azért már fájjon az európai intézményrendszer feje...
Újragondolt és átnevezett EU kutatási keretprogram
A CSF a 7. Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogram (FP7) örökébe lép majd annak 2013-as lejárását követően, de az új támogatási keret kialakítását heves viták előzik meg.
A Bizottság egy még idén megjelenő Fehér Könyvben fogja bemutatni, hogy a kutatási költségvetés hogyan kerül szétosztásra az új program szerint, amely számtalan meglévő strukturális és kohéziós alapot fog összefogni egy közös programba. Az eseményen az egyetemi szervezetek, nemzeti kutatóintézetek, kormányzati tisztségviselők és üzleti szervezetek vezetői fognak találkozni, a Bizottság pedig eredményt kihirdeti a program elnevetésére vonatkozó korábbi verseny eredményét és a program új nevét.
Máire Geoghegan-Quinn, kutatásért, innovációért és tudományért felelős biztos ismertetni fogja a Bizottság válaszát az év során a CSF-ről tartott társadalmi konzultáció során beérkezett több száz észrevételre. Tisztségviselők szerint a Bizottság által június 8-án bemutatott innovációs versenyképességi jelentés jól mutatja a CSF főbb irányait. A jelentés szerint az oktatásnak jobban kell alkalmazkodnia az üzleti innovációs igényekhez, a kkv-knak több bátorításra van szüksége, az éghajlatváltozás kezelésére több kutatásra van szükség és valamit tenni kell a tudományok területén tapasztalható nemek közötti különbségekkel kapcsolatban. A jelentés felfedte, hogy az állami finanszírozással szemben az üzleti befektetések hiánya Európa nagy gyengesége, mivel csak feleannyit költenek, mint Dél-Koreában vagy Japánban.
Bizottsági források szerint az új stratégiai keretprogramban megfogalmazott prioritások összhangban lesznek a jelentés eredményeivel. „Az EU polgárai azt szeretnék, ha az EU képes lenne kezelni az olyan nagy kihívásokat, mint az egészségügy, energia, kkv-k, és az éghajlatváltozás.” Az EU-nak ezért ezeken a területeken kell a kutatást támogatnia.
A CSF törekedni fog a jelenlegi rendszer hatékonysággal kapcsolatos problémáinak elkerülésére. Az Európai Parlament által szerdán elfogadott állásfoglalás szerint az adminisztráció bonyolultsága, a belépési korlátok, az átláthatóság hiánya és a hátralékos kifizetések jelentik a legnagyobb hátrányt. Az állásfoglalás szerint a Bizottságnak és a tagállamoknak szorosabb együttműködésre és közös irányításra kellene törekednie a különböző EU-s és nemzeti támogatási programok összehangolásában. (EurActiv, elírással egyetemben)