Zettabájtok kora jön
Négy éven belül megnégyszereződik a világ internetforgalma, és 2015-re már kétszer annyi eszköz csatlakozik a világhálóra, mint amennyi ember a Földön él.
A globális internetforgalom alakulásának leírása mindig jó alkalom arra, hogy az ember gigantikus számokkal dobálózzon. A Cisco Visual Networking Index (VNI) legújabb, a 2010-2015 közötti időszakra vonatkozó előrejelzése is hemzseg az ésszel nehezen felfogható mennyiségektől.
Eszerint 2015-ben a világ internetforgalma eléri a 966 exabájtot (másképpen ez közel egy zettabájt, vagyis ezermilliárd gigabájt). A vizsgált időszaknak csak az utolsó évében 200 exabájt lesz a növekedés – ez több, mint a tavaly generált összes internetes forgalom. Másodpercenként ez 245 terabájt adatátvitelnek felel meg, ami annyi, mintha 200 millió ember egyszerre töltene le egy nagyfelbontású videót. A legnagyobb forgalmat lebonyolító régió a Távol-Kelet lesz, megelőzve Észak-Amerikát. Közép-Kelet-Európában az átlagosnál nagyobb mértékben (ötszörösére) nő a forgalom, de ezen belül a mobileszközök adatforgalma a 42-szeresére nő – évente több mint megduplázódik. Mint a világon mindenütt, régiónkban is a videoforgalom teszi ki az adatátvitel legnagyobb részét: 2015-ben a lakossági internetforgalom 42 százalékát adják majd a videók, szemben a tavalyi 25 százalékkal.
Az adatforgalom szűnni nem akaró bővülése mögött a Cisco szerint négy fő ok áll. Az első, hogy egyre több lesz az internetre csatlakoztatott eszköz (táblagépek, okostelefonok és egyéb, nem feltétlenül informatikai jellegű eszközök). 15 milliárd ilyen eszköz lesz használatban 2015-re, ami pont az ötszöröse a világ internetezőinek addigra várhatóan 3 milliárdosra duzzadó táborának – négy év múlva a Föld lakosságának mintegy 40 százaléka fog internetezni. Megnő a szélessávú kapcsolatok átlagsebessége is (pont a négyszeresére): 7 megabit/másodpercről 28 megabit/másodpercre. Végül pedig a videoforgalom is elsöprő lesz: minden egyes másodpercben 674 teljes napnyi video száguld majd a világhálón. (itb)