Kombinált Mikrohitel – az életszagú gondolkodás eredménye
Az Új Széchenyi Terv komoly lökést adhat a magyar gazdaságnak, s ebben nagyon nagy szerepük lehet a megyei jogú városoknak. 2013-tól mintegy 2000 milliárd forint áll majd rendelkezésre, amely segíthet a kis- és középvállalkozó (kkv) szektor helyreállításában, hiszen az elmúlt 8 évben a kkv-szektor nem a gazdaság nyertesei közé tartozott – fogalmazott köszöntőjében Papp László, Debrecen vállalkozói vagyonért és városstratégiáért felelős alpolgármestere a május 26-án a Kölcsey Központban megrendezett vállalkozásfejlesztési konferencián.
A rendezvényén szó volt a kormány hosszú távú fejlesztéspolitikájáról, a kkv-szektort lényegesen érintő adóváltozásokról, a Kombinált Mikrohitel Programról üzleti lehetőségekről és pályázatokról.
A KA-VOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. ügyvezető igazgatója, Krisán László mutatta be a Kombinált Mikrohitel Programot, illetve a beszélt az Új Széchenyi Hitelprogram termékeiről. A KA-VOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. május 6-tól megkezdte az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Kombinált Mikrohitel termékének forgalmazását, amely akár kezdő vállalkozások számára is kedvező kamatozású hitelt nyújt, vissza nem térítendő támogatással kiegészítve. − Az elmúlt évek bebizonyították, ha egy országnak nincs megfelelően erős vállalkozói rétege, akikre építhet, és akikkel a közös jövő hosszútávon tervezhető, esélye sincs a válságból való kilábalásra. A magyar kreativitás kibontakozásának eddig határt szabott a mikrovállalkozók lehetőségeit korlátozó tőkeszegénység és hitelképtelenség. A KA-VOSZ Zrt. újonnan alapított pénzügyi vállalkozásként működő leányvállalata, a KA-VOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. a kezdő vállalkozások számára is nyitva álló, speciális kombinált finanszírozási konstrukciójával épp a szektor legkisebb szereplőinek, vagyis a mikrovállalkozásoknak nyújt segítséget – mondta előadásában Krisán László.
A mikrovállalkozások az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Kombinált Mikrohitel konstrukciójának keretében már 10 százalék önerő mellett egyszerűsített pályázati eljárással, egyablakos rendszerben igényelhetnek legalább 1, de legfeljebb 4 millió forint vissza nem térítendő, és 1-től 8 millió forintig terjedő visszatérítendő támogatásra, azaz hitelre. A konstrukció csak együttesen működik. A felvehető hitel és támogatás együttes összege akár 12 millió forint is lehet. Mire lehet fordítani az összeget? A kiírás szerint új gépek és eszközök beszerzésére, valamint ingatlan vásárlására és felújítására, vagy akár infrastruktúra, illetve információs technológiai fejlesztéshez kapcsolódó szoftver, illetve hardver beszerzésekre felhasználható finanszírozási lehetőséget igényelhetnek.
A támogatott hitelt 120 hónapos futamidőre, 4-9 százalékos kamattal lehet igénybe venni. A kamat mértéke függ a vállalkozások „állapotától” is. A kezdő vállalkozások ingatlanfedezettel, a már működők akár a beruházás tárgyának fedezetként történő bevonásával igényelhetnek Kombinált Mikrohitelt. A támogatott hitelt olyan vállalkozások vehetik igénybe, amelyek éves nettó árbevétele nem haladja meg a 200 millió forintot és alkalmazottainak a létszáma nem haladja meg a 9 főt. Kezdő vállalkozások esetén a megkezdett üzleti évre vonatkozó üzleti tervet kell figyelembe venni. (HBMKI)