Nyolcmilliárd forint landolt az ígéretes kkv-knál
Tavaly indultak útjukra a Jeremie-programban nyertes alapkezelők alapjai, az összességében 45 milliárd forintos források lehívása pedig elkezdődött. A befektetések az év második felére estek inkább, a kezdeti nehézségek ellenére viszont dinamikusan nőtt a befektetések száma. Mivel közel egy év eltelt, a Portfólió megpróbálta feltérképezni, hogy hogyan állnak a kockázati tőkealapok a befektetéseikkel, mit gondolnak a jelenlegi piaci helyzetről, illetve mit várnak ettől az évtől. A konklúzió az, hogy sok érdeklődő van, viszont a befektetésre alkalmas vállalatok száma kevés. Ennek ellenére vannak jó lehetőségek a piacon, a kihelyezéssel nagyon nem lesz gond.
Koránt sem voltak egyszerű helyzetben a kockázati tőkealapok kezelői, hiszen egy komoly pénzügyi válságot követő időszakban kellett befektetéseket találni. Ezt meghaladóan befolyásolja a befektethető források nagyságát az is, hogy milyen vállalásokat tettek az alapkezelők az EU-s források lehívásában. Az általános gyakorlat ugyanis az, hogy az elnyert forrást csak részletekben lehet lehívni, 2010 júniusa és 2013 júniusa között négy alkalommal. Azt már alapkezelője válogatja, hogy milyen a lehívások értéke, azonban nagyjából azonos összegeket kapnak az alapkezelők, amivel gazdálkodhatnak.
Azért sem könnyű feladat a befektetések kiválasztása, hiszen számos feltételnek kell egy cégnek megfelelnie ahhoz, hogy egyáltalán érett legyen a kockázati tőkére. A szakma szerint nagyon sok esetben hiányzik a megfelelő szakmai háttér a vállalatoknál, ami gátját jelenti a friss befektetéseknek. Azonban mindez az éremnek csak az egyik oldala, hiszen nem elég az, hogy valaki külsőleg megfelel egy tőkealapnak, magának a befektetőnek is látnia kell, hogy ez profitot hoz számára. A hozamelvárások pedig sok esetben a 10-20 százalékos sávban találhatók éves szinten.
A gyűjtésünk szerint eddig 28 vállalatban 8 milliárd forint körüli összeget helyeztek ki az alapkezelők, a jellemző befektetésszám 3, viszont például a Portfolion már 7 befektetésnél tart. Persze a befektetésszám mellett a kihelyezett forrás is számít, az alapkezelők között itt akár nagyobb eltéréseket is láthatunk. Az általunk megkérdezett szereplők szerint 2011 igazán jó év lehet, az év végéig pedig kétszámjegyű növekedést láthatunk majd a befektetésszámban, sőt sok esetben a befektetett források a 2 milliárd forintos érétket is át fogják lépni (most csak a Portfolion tart is a nagyobb alapok között). (Portfolió, elütéssel)