Kétmilliárdos fejlesztés indul a Miskolci Egyetemen
Közvetve a régió gazdasági és társadalmi modernizálását is elősegíti az a több mint kétmilliárd forintos projekt, melyet a Miskolci Egyetem (ME) valósít meg uniós támogatásból. A most induló fejlesztés a kiemelt fontosságú kutatási területeken nemzetközi színvonalú szellemi kapacitás felépítésére és az ME vonzerejének növelésére törekszik. A célokról, a megvalósítás részleteiről és várható eredményeiről a május 19-i nyitórendezvényen számoltak be.
A pályázat céljai a szellemi potenciál növelése, a kutatási infrastruktúra fejlesztése, a stratégiai kutatási területek minőségi javítása, illetve az intézmény kapcsolatrendszerének kiterjesztése. A gyakorlatban ez a gazdaság és a társadalom szempontjából kiemelt fontosságú stratégiai területeken létrehozott négy kiválósági központon keresztül valósul meg, melyekben nemzetközi szintű tudományos műhelyek végzik majd kutatásaikat.
A Fenntartható Természeti Erőforrás Gazdálkodás Kiválósági Központ munkája egyebek mellett a vízkészlet-gazdálkodás, az energiagazdálkodás, a természeti erőforrások felhasználása, talaj- és termőföldvédelem és a geoinformatika szakterületeire koncentrál. Az Alkalmazott Anyagtudományi és Nanotechnológia Kiválósági Központ az anyagtudományi, anyaginformatikai, nanotechnológiai és nanotoxikológiai kutatás és fejlesztés legmodernebb tudományos módszereit, eljárásait és tapasztalatait hivatott alkalmazni az élenjáró nemzetközi trendekhez kapcsolódva. A Mechatronikai és Logisztikai Kiválósági Központ szakterülete az anyagáramlási és szerelési folyamatok újraszervezése a lehető legoptimálisabb módon. Újszerű technológiák kifejlesztése révén nyílik lehetőség a folyamatosan változó igényeknek megfelelő rendszerek kialakítására. Az Innovációs Gépészeti Tervezés és Technológiák Kiválósági Központ keretein belül a tervezési algoritmusok elemzésére, termékpálya-elemzésre, innovatív anyagtechnológiákra szakosodott szakemberek végezhetnek kutatómunkát. A négy központ megteremtik a feltételeket a fiatal kutatók helyben tartására és régióbeli letelepítésére, megalapozva mindezzel a ME tudományos teljesítményeinek növekedését. (edupress)