Tanácsok a sikeres pályázáshoz
- A beszerzendő eszközök megfelelő VTSZ, illetve TESZOR számának kiválasztása, megadása gyakran okoz nehézséget. A beszállítókkal pontosan tisztázni kell, hogy megfelelő kódszámmal bíró terméket szerezzünk be, különben elutasíthatják az igényünket.
- Az infrastrukturális és ingatlanberuházás esetén évek óta a nem elszámolható építési költségek közé tartoznak a bontási, deponálási, takarítási, kertépítési, a bontási törmelék elszállítási, anyagigazgatási költségek, melyek gyakran megjelennek a tervezői költségbecslésekben. Amennyiben ezen tételek a pályázatban maradnak, a kiíró szervek költségcsökkentésre szólítják fel a pályázót, amely a költségvetés újraszámításánál további problémákat eredményezhet: a belső arányok megtartása érdekében további tételek költségét is csökkenteni kell, így az igényelhető támogatás is jelentősen lecsökkenhet.
- 200 000 forint érték alatti eszköz csak akkor támogatható, ha az a beszerzendő eszköz tartozéka. A pályázatokban azonban nem elegendő, ha a szállító az ajánlatban nyilatkozik arról, hogy az értékhatárt el nem érő eszköz elengedhetetlen tartozéka egy másiknak, meg kell vizsgálni, hogy azok nem csak kiegészítik egymást, működnek-e külön-külön is.
- Új feltétel GOP pályázatoknál, hogy a fel kell tüntetni az ajánlattevő nyilatkozatát a kereskedői státuszra vonatkozóan is.
- Az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett technológiafejlesztési pályázatoknál az eddigi években megszokottal ellentétben már nem lehet használt eszközt beszerezni, kizárólag újat.
- Ha alapvetően ingatlanfejlesztés a projekt tartalma, akkor azzal a regionális operatív program kiírásaiban érdemes pályázni, ahol a támogatási arány is magasabb.
Az A kiírásban gyorsabban, egyszerűbben, magasabb támogatási aránnyal lehet kisebb összeghez jutni, szűkebb projekttartalommal. A B kiírásban nyújtott magasabb támogatási összeghez és szélesebb körben támogatott tevékenységekhez viszont külön értékelés, pályázók közötti verseny és hosszabb átfutási idő tartozik. (napi)