Itt a 4 milliós vissza nem térítendő támogatás!
Számottevő mértékben csökkent az egy vállalkozó által lehívható támogatás mennyisége, ezáltal több érintett élhet a lehetőséggel. Ez a meggondolás vezérelhette a kormányzatot, mikor az Új Széchenyi Terv (ÚSzT) vállalkozásfejlesztési programját kidolgozták. Segítség az a 4 millió forintos, melyet vissza nem térítendő támogatásként vehetnek fel mikrovállalkozások.
Két és fél év alatt 2013 végéig összesen 173 milliárd forintos keretösszeget tartalmaz a vállalkozásfejlesztési program, mely az ÚSZT része. Ez lényegében a hazai kis- és középvállalkozások számára kiírt pályázat, mely most csak és kimondottan technológiafejlesztésre lehet használni. E célra a következő három évben 70,28 milliárd forint áll rendelkezésre.
- Ez az összeg jelentősen elmarad a korábbi évek támogatási volumenétől, főleg a 2009. évitől, amikor is egy év alatt 80 milliárd forintot meghaladó forrást osztottak szét 4641 vállalkozás között. Ugyanakkor a támogatásintenzitás csökkentése, arányosan magasabb szintű beruházásokat eredményezhet - idézi az MTI a közleményt kiadó Zoltán Csabát, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatóját.
A támogatás mértéke - százalékos aránya a beruházás mértékéhez képest – tehát jelentősen csökken, ráadásul előleget is csak 25 százalékos arányban lehet kérni, és támogatási előleg csak munkahelyi képzések és a vállalati együttműködést támogató pályázatok esetében jár automatikusan. Az előleg mértéke most csupán 25 százalék lehet.
Ugyanakkor könnyítést jelent, hogy a technológiafejlesztést célzó kiírásokban nem kell árbevétel növekedést vállalni. Ehelyett azonban vagy a személyi jellegű ráfordításokat kell növelni legalább 5 százalékkal a bázisévhez képest, vagy a létszám fenntartása mellett a támogatási összeg 5 százalékával kell emelni a személyi jellegű ráfordításokat a fenntartási időszakban.
A vállalkozók által saját tőkéből, vagy hitelből finanszírozott technológiafejlesztési beruházás önrésze számottevően kell, hogy nőjön, ugyanis mostantól a támogatásoknál a korábbi, akár 70 százalékot is elérő támogatásintenzitás jelentősen csökkent. Csak mikrovállalkozások számára érhető el a 40 százalékos támogatási arány, leggyakrabban 30-35 százalékos támogatási mértéket határoznak meg a kiírások. Persze mindez azt is jelenti, hogy így a pénzt sokkal több felé oszthatja a kormány, vagyis kisebb összegeket, de többen igényelhetnek a forrásból.
Igen régóta nem látott elem is fellelhető a kiírásban, méghozzá vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek a mikrovállalkozások! A pályázati rendszer újdonsága a hazai mikrovállalkozásokat célzó kombinált mikrohitel bevezetése. A belföldi mikrovállalkozások az Európai Uniós forrású mikrohitelek mellé a saját erő finanszírozására vissza nem térítendő forrást is igénybe vehetnek. A vissza nem térítendő támogatás maximuma 4 millió forint lehet, amelyhez maximum 8 millió forint összegű mikrohitel kapcsolódhat úgy, hogy a kedvezményezettnek legalább 10 százalék önerőt kell felmutatnia. (MTI/Szabadföld)