Megdönti az élet kialakulásáról alkotott képünket a felfedezés?
Nagy felhördülést keltett a tudományos világban a Journal of Cosmology című tudományos lap online kiadásában megjelent cikk – írja a Cosmic log. A NASA egyik kutatója azt állítja, hogy a Földön kívüli élet nyomaira bukkant egy meteoritban. A felfedezés, ha igaznak bizonyul, alapjaiban változtathatja meg az élet kialakulásáról alkotott képünket.
Richard Hoover, a NASA asztrobiológusa azt állítja, hogy egy elektronmikroszkóp segítségével cianobaktérium-fosszíliákra bukkant. Az alabamai Marshall Space Flight Center tudósa igen ritkának számító széntartalmú meteoritokat vizsgált.
Az Msnbc.com tudományos rovatának, a Cosmic lognak a szerkesztője a cikk által kiváltott tudományos vitára hívta fel a figyelmet. Patrick Godon, a Villanova University tudósa kijelenti: Hoover komoly bizonyítékokkal támasztotta alá, hogy mikrobafosszíliák találhatók meteoritokban, azonban azok Földön kívüli eredetét már nem lehet bizonyítani. Elena Pikuta mikrobiológus pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy a „bámulatos felfedezést” a lehető legmodernebb eszközökkel tették, így azok eredményei egyelőre megkérdőjelezhetetlenek.
Természetesen sokan vannak a kétkedők is. Frank Tipler fizikus ugyan szintén elismeri Richard Hoover tudományos munkáját, azonban szerinte nem jelenthető ki bizonyosan, hogy a NASA asztrobiológusa valóban látott cianobaktérium-fosszíliákat az általa vizsgált meteoritdarabban.
A tanulmány ismét az élet kialakulása körüli vitára hívta fel a figyelmet. Az egyik oldalon azok állnak, akik szerint az élet a Földön alakult ki, míg az ellentábor azt hangoztatja, hogy a földi élet kialakulásában nagy szerepet játszottak a meteoritokkal érkező mikroorganizmusok – írja a Time. ((journalofcosmology.com/msnbc.com,/time.com/MNO)