Formálódik az Innovatív Unió, gyorsítva tárgyalják a szabadalmakat
Az Európai Parlament várhatóan január 27-én hozzájárul ahhoz, hogy gyorsított eljárásban szavazzanak a 23 tagállam által bevezetendő Európai Uniós szabadalmakról. Olaszország és Spanyolország még további nyelvi vitát folytat, Csehország és Ciprus pedig fél attól, hogy a kisebbségben maradó tagállamokat más ügyekben is megkerülhetik.
Az Európai Parlament jogi bizottsága valószínűleg hozzájárul a megerősített együttműködés alkalmazásához a szabadalmi területen, ami azt jelenti, hogy az európai szabadalmat létre lehet hozni azok nélkül a tagállamok nélkül, akik folytatni szeretnék a hosszú évek óta tartó nyelvi vitát. A megerősített együttműködésben a többi tagállam vezeti be az intézkedést. Ez egy igen szokatlan megoldás, amit a közös piac ügyeiben még egyszer sem alkalmaztak. (Első alkalmazása a családjog területén a több nemzetiségű válások egyértelműsítését szolgálja)
A jogi bizottság álláspontjának tervezetét jegyző bizottsági elnök, a német néppárti Klaus-Heiner Lehne szerint "a megerősített együttműködés nem ássa alá a belső piac működését, vagy a gazdasági, társadalmi és területi kohézió elvét, valamint nem torzítja a versenyt". Ennek kimondása feltétele a megerősített együttműködés bevezetésének.
A megerősített együttműködésből kimaradó Olaszország két képviselője, Raffaele Baldassare (néppárt) és Luigi Berlinguer (szocialisták és demokraták) módosító indítvánnyal szeretné ezt a mondatot töröltetni.
További késlekedést jelenthetne, ha bevárnák a parlamenti jogi szakszolgálatának a véleményét, ami az Alapszerződéssel való összhangot vizsgálná. Ez a vélemény februárra várható, de Lehne ezt megelőzően szavazásra bocsátaná a kérdést.
A Bizottság és a Tanács jogi szolgálata már elvetette az alapszerződéssel való kollúzió lehetőségét, ezért nem várható a Parlament jogi szakvéleményében sem más álláspont. A plenáris ülés pedig úgyis csak a szakvélemény birtokában fog szavazni, várhatóan február közepén, mindössze két hónappal a javaslat megszületése után. Mindez hatékonysági rekordnak tekinthető, különösen annak fényében, hogy a válásról szóló jogszabály esetében több hónapig tartó procedúra zajlott.
A Parlament gyorsított eljárása jól kiegészíti a belső piaci biztos, Michael Barnier eljárását, aki a Tanács belga elnöksége alatt született elvi döntést követően napokkal előállt a jogszabály-tervezettel. A sietősséggel igazolni akarják, hogy az EU a Lisszaboni Stratégia kudarca után az Európa 2020 céljait komolyan fogja venni, és annak zászlóshajóját, a szabadalmakat is tartalmazó Innovatív Uniót a legnagyobb határozottsággal valósítja meg. (EurActiv)