Vörösvértestet utánzó nanorészecskét fejlesztettek ki
A szakembereknek sikerült létrehozniuk olyan nanorészecskéket, amelyek képesek utánozni a vörösvértestek rugalmasságát és élettartamának hosszát. A tudósok most abban reménykednek, hogy ezeknek az apró részecskéknek a segítségével tovább fejlődhet a nanomedicina - esély van arra ugyanis, hogy az új fejlesztésnek köszönhetően könnyebb lesz az új gyógyszereket bejuttatni a szervezetbe.
Úgy gondoljuk, hogy ez a fejlesztés igazán nagy lépést jelent a nano-orvostudomány szempontjából - mondta Joseph DiSimone vezető kutató. A nanorészecskék kikísérletezése igazán nagy kihívás volt, az eredmények azonban minden várakozást felülmúltak - tette hozzá.
A mesterséges sejteket egy olyan rugalmas anyagból hozták létre, amelynek formáját és rugalmasságát a tudósok folyamatosan képesek változtatni. Ennek köszönhetően könnyen elérhetik, hogy a részecskék jóval hosszabb ideig keringjenek a szervezetben, mint a normál vörösvérsejtek.
Ez azért lehetséges, mert a rugalmas részecskék élettartama sokkal hosszabb, mint a merevebbeké. Az egereken elvégzett kísérletek is ezt támasztották alá: a leghajlékonyabb nanorészecskék ugyanis 30-szor hosszabb ideig maradtak a véráramban, mint azok, amelyek merevek voltak - írja a Proceedings of the National Academy of Sciences. (MTI)