Mobilszolgáltató Google?
A válasz egyelőre: miért ne? Most tartunk ott, hogy a piacvezető keresőcégnek minden technológiai eszköze megvan a kivitelezéshez, marketing és hírnév ügyében helyzeti előnyben van és a Google Voice alkalmazás sikere bebizonyította: aki csak teheti, kerüli a hagyományos szolgáltatók csomagjait.
Sem hivatalos közlemény és/vagy megerősítés, sem belső információ nem támasztja alá az alábbi elméletet, mégis érdemes komolyabban számításba venni. Már csak azért is, mert a piacvezető keresőcéggel kapcsolatban rendre a legvadabb spekulációk terjednek el, amelyekről aztán kiderül, hogy vagy igazak, vagy nem igazak, de a valóság aztán még vadabb lesz. Az önjáró autóktól a szélerőműfarmokon át a tévéiparig beszálltak már mindenbe, hát itt a legújabb: teljesen felszerelt, azaz készülékeket, oprendszert, beszéd- és mobilnet-frekvenciát és komplett csomagokat kínáló mobilszolgáltató lehet a vállalatból. Ha sorra vesszük az utóbbi hónapok technológiai beszerzéseit, kiderül: minden kész, hogy az AT&T vagy a Verizon vetélytársa legyen.
Lássuk csak. Telefonjuk már van, még ha nem is olyan sikeres, operációs rendszerük is, amely lassan világeső, a legnagyobb fegyvertény pedig az olcsó, adat-alapú beszélgetést lehetővé tevő Google Voice alkalmazás, illetve annak 1,4 millió felhasználója. Ezek fele pedig naponta használja a megoldást. A várható lépést valószínűnek tartja a Quantum Networks vezetője is – emlékszünk, ugye, ez volt az a cég, amely felszerelte a Sprintet a 4G-nek nevezhető WiMax-hálózattal. A Google egyértelműen arra törekszik, hogy minél több felhasználót tudhasson magáénak, mint ügyfelet, és ezt nem tudják csak az Android-liszenszekkel elérni – nyilatkozta Ari Zoldan.
A Google 2008-ban már megpróbált mobilnet-sávot venni, ám ez végül a Verizonhoz került. A keresőcégnek állítólag már vannak lefektetett szélessáv-kábelei, ám ezek létezéséről nem tudni többet. Februárban már bejelentették, hogy kísérleti jelleggel, egy nagyobb város félmillió polgára számára szupergyors internet-elérhetőséget ad, ezen azóta is dolgoznak, jelenleg a stanfordi éles tesztre készülnek. Kérdés persze, hogy ha valóban lépnek, és kiépítenek egy teljes, termékkapcsolásokkal átszőtt és potenciálisan több száz milliós felhasználót megszólító mobilszolgáltató részleget, mit szól a konkurencia. A Google hagyományosan jó kapcsolatot ápol a már működő nagyobb cégekkel, legnagyobb szövetségesük a Verizon. Nyilván nem örülnének, de tekintet be kell venni azt is, hogy az amerikai FCC médiaszabályozó testület a közelmúltban elbukta az internetes semlegességért vívott harcot, több szolgáltató pedig kilátásba helyezte, hogy korlátozza, vagy a sávszélesség-prioritásban hátrébb helyezi a Google bizonyos túl népszerű szolgáltatásait. Ha a keresőcég előrukkol a mobilhálózattal, az olyan adu-ász lesz a zsebükben, amely komolyan a segítségükre lehet – mintha atomrakéták birtokában indulnának nemzetközi béketárgyalásra. (CNN/ITbusiness)