Feltéve persze, hogy ez igaz... Ez a mondat adhat okot a gyanakvásra: "A radar egy apró navigációs számítógéphez csatlakozik, amely folyamatosan méri a cipősarok és a talaj közti távolságot. Ha ez a távolság egy meghatározott ideig nem változik, a navigációs rendszer tudni fogja, hogy egy helyben állunk..."
Helymeghatározó cipő
A GPS technológia, a térhódításának köszönhetően számos területen - a mobiltelefonoktól az autókig - segíti az életünket. De mi történik, ha a GPS nem működik?
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem és a Carnegie Mellon Egyetem kutatói közösen kifejlesztettek egy cipőbe épített radarrendszert, melynek segítségével meghatározhatjuk a helyzetünket. ”Vannak bizonyos helyzetek, mikor a GPS nem elérhető, például épületekben, föld alatt, vagy mikor a műholdas kapcsolatot magas épületek blokkolják” - mondja Dr. Dan Stancil.
De mit lehet tenni a műholdak segítsége nélkül? Megoldást jelenthetnek a tehetetlenségi mérőeszközök (IMU). Ezek olyan elektronikus eszközök, amelyek a gyorsulásból (és lassulásból) eredő erők alapján határozza meg, hogy milyen gyorsan és milyen messzire haladtunk. Az IMU esetében a sebesség és a pozíció becsléséből kifolyólag könnyen előfordulnak kisebb hibák, amik idővel összeadódnak, így a módszer pontatlanná válik.
Az új találmány, a cipőradar segítségével sokkal pontosabb méréseket érhetünk el. ”A radar egy apró navigációs számítógéphez csatlakozik, amely folyamatosan méri a cipősarok és a talaj közti távolságot. Ha ez a távolság egy meghatározott ideig nem változik, a navigációs rendszer tudni fogja, hogy egy helyben állunk” - magyarázza a rendszer működését Stancil.
A fejlesztésről bővebb beszámoló az IEEE Transactions On Microwave Theory And Techniques című lap októberi számában olvasható. (betegszoba)