Ismét megelőzött minket Szlovákia
Az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) közzétette legújabb felmérését arról, hol a legmagasabb az életminőség. Szlovákia a rangsor élmezőnyébe tartozik.
Az ENSZ-szerv 1990 óta minden évben közreadja életminőség-rangsorát. Szlovákia szorosan Csehország és Szlovénia mögött, a 31. helyen végzett. A lista első helyezettje az előző évhez hasonlóan Norvégia lett, az utolsó helyekre Fekete-Afrika országai kerültek. Magyarország a 36., Lengyelország a 41. helyen végzett.
A jelentés a Föld 169 országát négy csoportba osztja: az emberi fejlődés nagyon magas, magas, közepes és alacsony foka. A legmagasabb fejlettségi csoportban Norvégia után Ausztrália, Új-Zéland és az Egyesült Államok következik, míg a legalacsonyabb helyeken Mozambik, Burundi, Niger, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Zimbabwe áll.
A felmérésből kiderül, hogy a gazdasági növekedés és az emberi fejlődés nem függ össze automatikusan. Az eredmény szerint az alacsonyabb gazdasági növekedéssel bíró országok is jó eredményeket érhetnek el az emberi fejlődés szempontjából.
„Az emberiség fejlődéséről szóló jelentések megváltoztatták a módot, hogyan tekintünk a világra. A makroanalízis alapján azt tapasztaltuk, hogy bár a gazdasági fejlődés nagyon fontos, ami igazán lényeges, annak a módja, hogyan használják a nemzeti bevételeket arra, hogy minden ember hosszabb, egészségesebb és produktívabb életet élhessen” – mondta Andrej Ivanov, az ENSZ Fejlesztési Programjának szakértője.
A jelentés, melyet az UNDP minden évben közzétesz, az „emberiség fejlődésének indexén” alapul. Ez az index nemcsak a gazdasági, hanem a szociális mutatók kombinációja is: figyelembe veszi az átlagos várható élettartamot, az oktatáshoz való hozzáférhetőséget, a nemek közti esélyegyenlőség mértékét, az ivóvíz hozzáférhetőségét, az egészségügyi ellátás minőségét és más tényezőket. (bumm.sk/MNO)