Ezerötszáz 25-30 fős céget lehet helyzetbe hozni
Egyszerűbb és hatékonyabb pályázati rendszerre számíthatnak a kkv-k – hangzott el az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) konzultációs periódusának záróakkordjaként a Magyarok a Piacon Klub „Boldogítás helyett boldogulás – Legyen vállalkozásbarát a pályáztatás” címet viselő rendezvényén.
Az ÚSZT KKV fókusza mellett kiemelendő, hogy a cél, hogy 2011-ben elinduljanak a fejlesztések, elrendezzünk mindent. Sokat fog lendíteni az automatikus pályáztatás lehetősége, ami azt bizonyítja, hogy látjuk: fontos az állam szerepének helyretétele.
Újdonság, hogy eddig nem voltak kombinált konstrukciók – ezentúl lesznek. Kapcsolni fogjuk a vissza nem térítendő támogatásokhoz a megfelelő bank konstrukciókat. Ami a forrásokat illeti, 2011-2013 között alsó határként 300-300 milliárd jut majd - átlagosan - évente gazdaságfejlesztési célokra – mondta el Csuhaj V. Imre, a Nemzetgazdasági tárca biztosa.
Mivel az utóbbi időszakban a vissza nem térítendő támogatásokon volt a hangsúly, ezért most a másikat, a „Jeremie” néven ismert visszatérítendőre is felhívom a figyelmet, amiből eddig 27,5 milliárd forint ment ki a vállalkozásokhoz. Változik a szemlélet: a jövőben nem támogatást, hanem forrást biztosítunk, aminek egy részét vissza kell fizetni. A pályázatok kiírása egyszerűbb és általánosabb lesz, és a prioritásokhoz való illeszkedést díjazza majd a hivatal. A KKV-k mellett a mikro-vállalkozások minden kiírásban előnyt élveznek majd – közölte Siba Ignác, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség főosztályvezetője.
Lehetővé kell tenni, hogy a drámaian megfogyatkozott életerős kis- és közepes vállalkozások közül kifejlődhessen és helyzetbe kerüljön az az 1500, legalább 25-30 fős cég, amely elég erős ahhoz, hogy eséllyel indítson be a város, a régió számára is érzékelhető fejlesztéseket, és termékeivel a Magyarországon is működő, multinacionális nagyvállalatok beszállítójává váljon – zárta a rendezvényt Esőssy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. (VG)